Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona

Czym różni się bycie samotnym od bycia jedynym, wyróżnionym, odmiennym?

Reklama

„Kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam” przypominał często papież Benedykt XVI. Tym bardziej nie możemy nawet myśleć o samotności Maryi, która przyjęła bożą propozycję i odpowiedziała gorliwym wejściem na drogę Jego planu. Jednak po przeczytaniu zdania św. Łukasza: „Wtedy odszedł od Niej anioł” robi się jakoś zimno. Nie chodzi o samotność w znaczeniu opuszczenia przez kogoś. Raczej w znaczeniu wybrania. Co innego znaczy naprawdę być samotnym, a co innego czuć się jakoś jedynym, wyróżnionym, świętym – czyli fakt faktem: odmiennym, czy przez Boga odmienionym. A przez to wszystko jednak samotnym.

Człowiek realizujący szczególny Boży plan ostatecznie wyprzedza swoich bliskich, nawet tych, z którymi zna się z wzajemnością najgłębiej i najbardziej. Jeśli jest to wyprzedzanie jedynie o pół kroku to i tak potrafi ono uwierać. Tym bardziej musiało to mieć ciężar i znaczenie w przypadku Dziewicy z Nazaretu. Ona jako pierwsza weszła w posiadanie tajnych danych o Bożym Palnie, który przez proroków obiecany miał się zrealizować raz jeden jedyny, teraz i na zawsze, z jej przyzwoleniem i pomocą.

Jak Ona miała z taką wiadomością podejść do matki, jakimi słowami próbować opowiedzieć o tym ojcu, nie wspominając już narzeczonego.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 12 Wyróżniona

Reklama
Reklama

Łatwo nam się czyta zebraną i opracowaną po latach przez ewangelistę Łukasza relację o Zwiastowaniu. Ale co kryje się pomiędzy natchnionymi przez Boga wersetami Ewangelii? O czym Ewangelista nie napisał? Oczywiście dzisiaj, po zbawieniu rodzaju ludzkiego przez Chrystusa, to wszystko są tylko nieistotne szczegóły…

Wydaje mi się jednak, że zwrócenie uwagi, nawet bardzo nieporadne, na występowanie takich trudnych detali życia, bardzo przybliża do nas Niepokalaną. Jest też jaśniejszym zobrazowaniem jak bardzo wcielenie Boga odmienia nasze życie. Odmienia to znaczy również komplikuje.

Czyż jednak każdy człowieczy dzień, bez takich boskich komplikacji, nie jest dniem straconym?

Reklama

Matko Boża z Nazaretu, wypraszaj mi odwagę, bym umiał prawdziwie tracić głowę i poświęcać dla Boga i jego spraw, nie tylko chwile modlitwy i Eucharystii, ale dni i noce całe, może nawet we właściwej ich ilości czy proporcji. Pomóż zrozumieć, że tylko w ten sposób wchodzę w zwarcie, z tymi, którzy naprawdę źle mi życzą, a zyskuję wszystko dla siebie, dla Boga i dla wieczności.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę