Nasze projekty
Reklama

Wakacje, czyli odpadamy. Na chwilę

Jest taka zasada wspinaczki skałkowej: „wiedz jak odpocząć”. Czy wszyscy ją znamy?

Ludzie, którzy zajmują się latami wspinaczką, mówią, że najlepsi wspinacze to ci, którzy w najbardziej ekstremalnych warunkach potrafią znaleźć taką pozycję, w której mogą odpocząć, przegrupować się, ochłonąć, skoncentrować a potem iść dalej.

Dokładnie temu służy odpoczynek, nie tylko na ścianie wspinaczkowej. Nikt nie ma w sobie takiej siły i mocy, by pracować non stop, bez przerwy. Oczywiście to jest możliwe, ale na dłuższą metę okazuje się, że człowiek po pewnym czasie robi wszystko o wiele wolniej, nie umie wykrzesać z siebie żadnego pomysłu, umiera kreacja, a z czasem stajemy się sfrustrowani i praca nie przynosi już żadnej radości – jest tylko pasmem trosk, zniechęcenia i kryzysów.

Reklama

Właściciel jednej z dużych holenderskich agencji reklamowych mówi, że wszystkie najlepsze pomysły jakie zrealizował w życiu, przyszły mu do głowy podczas odpoczynku, podczas długiego urlopu. Opowiada, że pierwsze dni długiego urlopu spędzał na obsłudze mniejszych zleceń. Nie umiał odpoczywać, nie umiał oderwać się od pracy a jedynie zamiast dużych zleceń realizował małe. Z czasem jednak nauczył się odpoczywać poprzez oderwanie się od narzędzi komunikacji, wyjazd, spędzenie czasu z przyrodą, innymi ludźmi. W jego przypadku akurat rzemieślnikami, którzy stali się dla niego źródłem inspiracji a co za tym idzie dużego rozwoju jego firmy.

Odpoczynek niewątpliwie jest konieczny i my chrześcijanie dokładnie to wiemy, ponieważ nasz Mistrz, podczas tworzenia swojego największego dzieła także odpoczywał. Odpoczynek jest bardzo ważnym elementem naszego przepisu na życie zawartego na kartach Pisma Świętego. Wiele możemy przeczytać o tym jak i kiedy nasi przodkowie odpoczywali.

Reklama

Jak więc odpoczywać, żeby odpocząć?

Nauczyciel mojego syna powiedział uczniom na zakończenie roku, by próżnowali nie próżnując. Zbyt długi czas spędzony bowiem na “nicnierobieniu” także staje się przyczyną zmęczenia, człowiek nie odpoczywa i w efekcie po urlopie wraca do pracy, jeszcze bardziej zmęczony i zniechęcony. 

Dlatego tak bardzo ważne jest to, by każdy znalazł dla siebie odpowiednią pozycję do odpoczynku, jak ten wspinacz na skałce. Każdy odpoczywa w inny sposób. Jednym potrzeba wyjazdu na drugi koniec świata, żeby zobaczyć swoje życie z innej strony, innym (czasem z powodów finansowych, ale także z wyboru) potrzebny jest kawałek podwórka na którym natura toczy swoje życie, a my w biegu tego nigdy nie możemy dostrzec. Jeszcze inni marzą, żeby z dobrą książką położyć się pod drzewem i dać się ponieść wyobraźni i życiu ulubionych bohaterów. Ważne, aby szukać tej swojej pozycji, odpowiedniego boku, by się na nim wygodnie ułożyć.

Reklama

Wspinacze dają także taką ważną przestrogę, że czasem przychodzi taki moment, że wiadomo, że trzeba odpaść, ważne żeby to było kontrolowane odpadnięcie, kontrolowany upadek, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Radzą więc, by nie wisieć do samego końca, ale odpaść wtedy, kiedy jest to jeszcze bezpieczne.

 

Życzę więc nam wszystkim, byśmy wiedzieli kiedy odpaść. 

Życzę, byśmy znaleźli najlepsze dla siebie miejsce i pozycję do odpoczynku.

Życzę pięknych, słonecznych, radosnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Niech Bóg nas prowadzi!


 

W tym numerze:

 

Wakacyjne kalendarium wydarzeń dla młodych


 Wyprawa wgłąb siebie


Weź rozbieg!


Wakacyjna motywacja z „Szustą Rano” na antenie Radia Warszawa


Roksana Węgiel: Bez Pana Boga nie byłoby moich sukcesów


Dwie rzeczy, o których nie można zapomnieć na urlopie


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę