Nasze projekty
fot. unsplash.com

Sprawiedliwa i waleczna. Św. Justyna z Padwy

Padwa cieszy się nie tylko z tego, że na jej ulicach głosił Ewangelię św. Antoni. W benedyktyńskiej bazylice przy Prato della Valle znajdują się relikwie niezwykle dzielnej młodej kobiety – św. Justyny.

Reklama

Należała ona do bogatej i szanowanej w mieście rodziny, a chrzest przyjęła z rąk pierwszego biskupa Padwy, Prosdocyma. Na jego ręce złożyła także prywatny ślub czystości.

„Justus”, czyli sprawiedliwy

Tymczasem u progu IV w. wybuchły prześladowania chrześcijan. Cesarz Dioklecjan, uważający się za wcielenie Jowisza, nakazuje niszczyć kościoły i palić święte księgi, pozbawia wierzących w Chrystusa funkcji publicznych. Wkrótce dojdą do tego tortury i skazywanie na śmierć tych, którzy nie chcą wyprzeć się swojej wiary.

Rodziny patrycjuszy były w tym przypadku karane szczególnie surowo. Co robi Justyna? Jej imię pochodzi od przymiotnika „Justus” – sprawiedliwy. Cnota sprawiedliwości polega na tym, by oddać każdemu to, co się mu należy. Doskonale wiedziała, że choć cesarz jako człowiek jest godny szacunku, to tylko Chrystusowi, na imię którego zgina się każde kolano, należy się cześć boska.

Reklama

Kiedy zostaje pojmana i zaprowadzona przed oblicze namiestnika Maksymiana Galeriusza, sprawującego w tej prowincji Włoch najwyższą władzę sądowniczą, mimo tortur nie wyrzeka się swojej wiary. Wobec tego zostaje skazana na ścięcie mieczem. Aby ją upokorzyć, oprawcy używają miecza dopiero co wykutego, gorącego – w taki sposób ścinano niewolników. Tymczasem Justyna odchodzi w pokoju serca, przed śmiercią 7 października 304 r. dziękując Bogu, że przyjął jej ofiarę.

Św. Justyna z Padwy / fot. Wikipedia

Waleczna orędowniczka

W kilka lat później, bo w 313 r. cesarz Konstantyn wydaje edykt, w którym uznaje chrześcijaństwo. Jeszcze w tym samym roku nad grobem młodej męczenniczki powstaje kaplica, a na przełomie V i VI wieku – bazylika. Relikwie świętej stają się miejscem pielgrzymek, a choć u progu XII w. trzęsienie ziemi niszczy bazylikę, ojcowie benedyktyni, którzy od VIII wieku mieli przy kościele św. Justyny w Padwie swoje opactwo, odbudowują ją jako jeszcze bardziej okazałą. Kiedy zaś 7 października 1571 r. w Lepanto flota chrześcijańska osiąga zwycięstwo nad nawałą turecką, również jej wstawiennictwu przypisuje ową wiktorię.

Kult świętej przycichł w czasach Napoleona, ale u progu XX w. ojcowie benedyktyni na nowo objęli opactwo i wznowili kult świętej. Jej ciało spoczywa dziś w głównym ołtarzu bazyliki. W świątyni znajdują się też relikwie św. Łukasza Apostoła oraz nauczyciela Justyny – św. Prosdocyma.

Reklama

Święta z jednorożcem

Justynę na obrazach widzimy z palmą lub lilią – znakami dziewictwa, księgą, mieczem lub sztyletem – narzędziem męczeństwa, koroną, a także z jednorożcem. Warto pamiętać, że w średniowiecznej sztuce sakralnej jednorożec symbolizował Chrystusa.

Często przedstawia się ją ze św. Scholastyką, ponieważ jedna z największych kongregacji benedyktynek w XV i XVI wieku działała wokół konwentu św. Justyny w Padwie. Nic też dziwnego, że jej wizerunek znajduje się na stallach krakowskiego kościoła bernardynek.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Polsce mamy jedną świątynię poświęconą męczenniczce. Znajduje się ona w Paleśnicy w diecezji tarnowskiej. W ołtarzu głównym (obecnie w bocznym) od 1809 r. znajdował się obraz św. Justyny, do którego pozowała fundatorka kościoła – hrabina Justyna Lanckorońska.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę