Matka Teresa – Święta „od ciemności”

Pomagająca potrzebującym, uśmiechnięta, pełna wiary - taką ją zapamiętaliśmy. „Jeśli kiedykolwiek będę Świętą - na pewno będę Świętą od »ciemności«. Będę ciągle nieobecna w Niebie - aby zapalać światło tym, którzy są w ciemności na ziemi.” - pisała Matka Teresa z Kalkuty.

Reklama

Gdybyś tylko wiedziała, jaka jestem szczęśliwa, zostawszy małą oblubienicą Chrystusa. Nie mogłabym zazdrościć nikomu, nawet tym, którzy cieszą się szczęściem uznawanym przez świat za doskonałe, ponieważ ja odczuwam szczęście absolutne, nawet wówczas, kiedy cierpię w jakiś sposób dla swojego ukochanego Oblubieńca.

matkateresa1

Reklama
Reklama

W Indiach panuje palący upał. Kiedy chodzę, czuję, jakbym miała ogień pod stopami, od którego płonie całe moje ciało. Kiedy jest najtrudniej, pocieszam się myślą, że w ten sposób ratowane są dusze i że dobry Jezus cierpiał za nie o wiele większe męki. (…) Życie misjonarki nie jest usłane różami, w rzeczywistości raczej cierniami; niemniej jednak jest to życie pełne szczęścia i radości, kiedy myśli ona, że robi to, co robił Jezus, kiedy był na ziemi, i że realizuje jego przykazanie: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody!”

Reklama
Reklama

matkateresa2

Dlaczego musimy całkowicie oddać się Bogu? Ponieważ On oddał się nam. Jeśli Bóg, który nic nam nie jest dłużny, gotów jest dać nam nie mniej niż siebie całego, czy powinniśmy odwzajemnić się jedynie cząstką siebie? Całkowite oddanie się Bogu jest drogą do otrzymania samego Boga. Ja oddaję się Bogu, a Bóg mnie. Żyję dla Boga i rezygnuję z siebie samej. W ten sposób skłaniam Boga, aby żył dla mnie. Zatem chcąc posiąść Boga, musimy pozwolić Mu posiąść naszą duszę.

Reklama

matkateresa3

Dla dobrego Boga nic nie jest małe, ponieważ On jest wielki, a my takie maluczkie – to dlatego pochyla się nad nami i zawraca sobie głowę czynieniem dla nas owych małych rzeczy – żeby dać nam szansę udowodnienia naszej miłości do Niego. Ponieważ On to czyni, są to rzeczy wielkie. Nie może uczynić nic małego; są one nieskończone. Tak, moje drogie dzieci, zachowujcie wierność w małych uczynkach miłości, niewielkich ofiarach – w małym wewnętrznym umartwieniu – w wierności szczegółom Reguły – to da wam życie w świętości – upodobni was do Chrystusa.

matkateresa4

Dopiero wówczas gdy zdamy sobie sprawę z naszej nicości, naszej pustki, Bóg może nas wypełnić sobą. Kiedy staniemy się pełne Boga, możemy przekazywać Go innym, bowiem z obfitości serca usta mówią.

matkateresa5

Prawdziwa miłość jest oddaniem się. Im bardziej kochamy, tym bardziej się oddajemy. Jeśli naprawdę miłujemy dusze, musimy być gotowe zająć ich miejsce, wziąć na siebie ich grzechy i stanąć w obliczu Bożego gniewu. Tylko w ten sposób możemy stać się dla nich środkiem, a one będą naszym celem. Musimy być żyjącymi ofiarami całopalnymi, ponieważ takich nas potrzebuje świat. Ponieważ oddając to niewiele, co posiadamy, oddajemy wszystko – a miłość, która pobudza nas do dawania, nie ma granic.

matkateresa6

Dzisiaj Bóg wciąż kocha świat. Posyła Was i mnie, by udowodnić, że kocha ten świat, że wciąż ma dla niego litość. To my musimy być Jego miłością, Jego współczuciem w dzisiejszym świecie. Lecz żeby potrafić kochać, musimy mieć wiarę, albowiem wiara w działaniu jest miłością, a miłość w działaniu jest służbą.

matkateresa7

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Pójdź, bądź moim światłem”, zbioru zapisków Matki Teresy z Kalkuty.

Matka-Teresa_Pojdz_2015_popr_500pcxPolecamy książkę „Pójdź, bądź moim światłem”. Prywatne zapiski „Świętej z Kalkuty”

Matka Teresa z Kalkuty, niestrudzenie niosąca pomoc najuboższym i zapomnianym, uśmiechnięta, z przekonaniem mówiąca o Bogu – taki obraz „świętej z Kalkuty” wyłania się z tysiąca zdjęć, filmów i książek. „Pójdź, bądź moim światłem” to niezwykła historia, która do tego wyobrażenia dodaje całkiem nową wartość. Opracowane przez Briana Kolodiejchuka, postulatora jej procesu kanonizacyjnego, listy błogosławionej to wciągająca narracja, która odsłania wstrząsającą prawdę o duchowym życiu Matki Teresy, „straszliwej ciemności”, w której była pogrążona przez 50 lat.

>>> Kup teraz <<<

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę