Nasze projekty

Polska premiera nowego filmu o św. Matce Teresie z Kalkuty. Ujęcia do filmu powstały na pięciu kontynentach

Film pt. „Matka Teresa. Nie ma większej miłości" zyskał już wielką popularność w Stanach Zjednoczonych, stając się w ubiegłym roku najczęściej oglądanym filmem religijnym. Polska premiera już dziś.

fot. wikimedia commons

O kulisach powstania filmu i osobie Matki Teresy mówiono w czwartek podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba w Polsce w związku z polską premierą. Spotkanie odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W ubiegłym roku minęło 25 lat od śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Rocznica ta wywołała wzmożone zainteresowanie tą niezwykłą postacią. Najnowszy film Rycerzy Kolumba pt. „Matka Teresa. Nie ma większej miłości” jest owocem tego zainteresowania i szczególnym hołdem oddanym tej wielkiej świętej.

Ujęcia do filmu powstały na pięciu kontynentach. Dzięki bliskiej współpracy z władzami zakonu i postulatorem procesu kanonizacyjnego twórcy uzyskali dostęp nie tylko do niepublikowanych dotąd archiwalnych materiałów, ale dotarli także w najdalsze zakątki świata, by pokazać, jak charyzmat Matki Teresy realizowany jest dziś przez Misjonarki Miłości.

Reklama

Dzieło to zatem nie tylko opowiada o tym, kim była święta z Kalkuty. Widzimy w nim, jak jej wizja służenia Chrystusowi podejmowana jest i rozwijana przez jej zgromadzenie i jak zmieniła – i nadal zmienia – życie osób, które zainspirował jej charyzmat. Dokument opowiada nie tylko o zmaganiach Matki Teresy w czasach opieki nad najbiedniejszymi z biednych, ale też o jej głębokiej relacji z jednym z największych świętych czasów nowożytnych – papieżem Janem Pawłem II.

Jest to zatem coś więcej niż film dokumentalny. To hołd złożony prawdziwemu świadkowi autentycznego chrześcijańskiego miłosierdzia, który jest znakiem dla wszystkich poszukujących nadziei w burzliwych czasach XXI wieku.

Polska premiera już 19 października!

Polska premiera filmu dokumentalnego „Matka Teresa. Nie ma większej miłości” w czwartek 19 października w Radomiu.

Reklama

Ponadto istnieje możliwość zorganizowanie przez parafie w całej Polsce pokazu filmu w związku z tegorocznym Światowym Dniem Ubogich, który pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka (Tb 4, 7)” obchodzony będzie w niedzielę 19 listopada. Zainteresowane parafie mogą się zgłaszać do dystrybutora filmu Rafael Film. Szczegółowe informacje na stronie rafaelfilm.pl.

„Ten film jest efektem długiego marzenia o uwiecznieniu postaci Matki Teresy”

Podczas konferencji prasowej przed polską premierą filmu goście ze Stanów Zjednoczonych podkreślali, że wizyta w Polsce, kraju o głębokiej katolickiej tradycji, jest dla nich wielkim zaszczytem.

Ten film jest efektem długiego marzenia o uwiecznieniu postaci Matki Teresy. Gdy zmarła ona w 1997 r., siostry misjonarki miłości zapragnęły zrobić o niej film, aby przedstawić jej postać, ale bardzo trudno było im znaleźć odpowiedni skrypt filmowy i aktorkę, która mogłaby zagrać główną rolę. To marzenie spełniło się dzięki współpracy z Rycerzami Kolumba – mówił David Naglieri, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. Filmu i Mediów Cyfrowych oraz jeden z producentów filmu.

Reklama

Miłosierdzie to pierwsza zasada działania Rycerzy Kolumba, ale to także główna formuła charyzmatu misjonarek miłości, która towarzyszyła nam przez cały proces tworzenia filmu. Matka Teresa była darem dla świata. Chcieliśmy zatem pokazać w naszym filmie to, w jaki sposób okazywała miłość dla najuboższych – dodawał David Naglieri.

Od chwili pojawienia się na ekranach kin w ubiegłym roku wyprodukowany przez Rycerzy Kolumba film zyskał wielką popularność w Stanach Zjednoczonych. Stał się najczęściej oglądanym filmem religijnym i drugim najpopularniejszym filmem dokumentalnym bez względu na kategorię.

ZOBACZ: Rycerze Kolumba, czyli genialny pomysł na to, jak umocnić mężczyznę

Matka Teresa szczególnym przykładem dla młodych osób

Producent wykonawczy filmu Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Kolumba poinformował o tym przedsięwzięciu papieża Franciszka. Ojciec Święty odpowiedział, wyrażając nadzieję, że ów obraz nakłoni szczególnie młodych ludzi do kreatywnego podążania za Bogiem. Ta idea przyświeca całemu filmowi – dodał David Naglieri.

Pokaz filmu odbył się w ubiegłym roku także w Watykanie, a jego producenci wierzą, że zostanie on ciepło przyjęty wszędzie tam, gdzie będzie pokazywany, wzbudzając zainteresowanie zwłaszcza wśród ludzi młodych. Wielu z nich napisało do producentów filmu, że Matka Teresa zmieniła ich życie.

Twórcy obrazu tłumaczą, że ich celem było nie tylko przedstawienie biografii Matki Teresy, ale przede wszystkim pokazanie, że jej dzieło przetrwało po jej śmierci i może inspirować kolejne pokolenia. Dlatego też odbyli podróż do 10 krajów na całym świecie, gdzie posługują misjonarki miłości, aby zobaczyć, jak żywe świadectwo posługi Matki Teresy trwa w różnych wspólnotach.

James Wahlberg, dyrektor wykonawczy Fundacji na rzecz młodzieży Marka Wahlberga, także producent filmu, nie tylko spotkał Matkę Teresę, ale jak przyznał podczas konferencji, odmieniła ona jego życie. Spotkawszy ją, doznałem błogosławieństwa. To dla mnie bardzo osobiste doświadczenie. Przyszła do mnie w najbardziej mrocznym okresie mojego życia, gdy w więzieniu w Massachusetts odsiadywałem wyrok 6-9 lat pozbawienia wolności. Zadawałem sobie wtedy pytanie „co dalej?”, „gdzie iść, aby zmienić życie?”. Mam wyraźnie przekonanie, że spotkanie z Matką Teresą było częścią Bożego planu na moje życie. Bóg zostawiał wiele okruszków w moim życiu, które przegapiłem, postanowił więc wysłać swoją pomocnicę, aby przyciągnąć mnie do siebie. Wysłał ją do mnie, a ona przedstawiła mi Boga i miłosiernego Chrystusa, bo jako dziecko go nie znałem – mówił James Wahlberg.

„Ten film niesie ważne przesłanie”

Producent uważa, że w obecnych, trudnych czasach, gdy świat jest przepełniony wojnami, śmiercią i bólem, czego doświadczają w wielkim stopniu także dzieci i młodzież, świadectwo życia i posługi Matki Teresy jest szczególnie konieczne i aktualne. Matka Teresa miała wielką miłość dla ubogich, ale też zapalczywie walczyła o życie, a ten film niesie ważne przesłanie w czasach, gdy życie nie jest szczególnie cenione – dodał.

Andrzej Anasiak, najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba mówił o inspiracji życiem Matki Teresy w codziennej posłudze Rycerzy. Wskazał, że film pokazuje świat od nieco innej strony niż ta, która jest przedmiotem zainteresowania mediów. Jeśli dziś toczy się walka między cywilizacją miłości i życia a cywilizacją śmierci, to jeśli chcemy zobaczyć, czym jest miłość we współczesnym świecie i niejako ujrzeć ją skupioną w jednej osobie, to jest nią Matka Teresa i jej działalność – powiedział.

PRZECZYTAJ: Kard. Nycz: “prawo do aborcji” to prawo do zabijania życia ludzkiego

Na przykładzie zasad, którymi kierują się Rycerze Kolumba wskazał, że czynienie dobra, miłości i miłosierdzia zaczyna się od prostych gestów. Tu widać związek między Rycerzami Kolumba a misjonarkami miłości. Jeśli chcesz zmienić świat, wróć do domu i zacznij kochać swoją żonę i swoje dzieci. Miłosierdzie zaczyna się w domu. Mężczyźni, którzy wstępują do naszej organizacji, poprzez pielęgnowanie miłości stają się lepszymi ojcami i mężami, ich życie wtedy się zmienia – podkreślił Andrzej Anasiak.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę