Nasze projekty

Dziś wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego - najpierw znanego z założenia zgromadzenia marianów, później, po śmierci - ze szczególnej opieki nad bezpłodnymi małżeństwami, ludźmi w stanie zagrożenia życia czy dziećmi z trudnościami w nauce. Dokładnie 18 maja przypadają też jego urodziny.

Reklama

Św. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Był wybitnym kaznodzieją, autorem podręcznika do retoryki, cenionym spowiednikiem m.in. nuncjusza Antoniego Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

Przywdział biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Maryi, napisał regułę zgromadzenia księży marianów i dzieło ascetyczne „Templum Dei Mysticum” dla ludzi świeckich, przekonany, że także oni są wezwani do świętości. Nie tylko w tym wyprzedzał ducha swoich czasów. Jednym z celów marianów było bowiem szerzenie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, czyli dogmatu przyjętego w Kościele dopiero 180 lat później

Zaproszony przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do Góry Kalwarii pod Warszawą, zaczął organizować święte miasto Mazowsza, tzw. Nową Jerozolimę. Mocno na sercu leżała mu także sprawa modlitwy za zmarłych, o. Papczyński miewał bowiem wizje czyśćca.

Reklama
Reklama

Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce jego beatyfikacja a 5 czerwca 2016 r. w Rzymie kanonizował go papież Franciszek. Jest czwartym polskim świętym o imieniu Stanisław.

Założone przez niego Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. – Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

Zobacz więcej tekstów o św. Stanisławie w wydaniu, które Mu poświęciliśmy >>

Reklama
Reklama

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę