Nasze projekty

Rozpoczęło się pielgrzymowanie młodych ze świata

Przez Jasną Górę do Krakowa. W Sanktuarium rozpoczęła się wielka modlitwa młodzieży świata. Od rana do Częstochowy przybywają różne grupy, które właśnie tutaj rozpoczynają swoją pielgrzymkę po Polsce

Reklama

Apelem Jasnogórskim zainaugurowana zostanie nowenna czuwań nocnych w intencji papieża Franciszka i duchowych owoców jego wizyty apostolskiej.

Modlitwę w Sanktuarium zapowiedziało w tym czasie w sumie ponad 1,5 tys. grup z 30 krajów świata. Są wśród nich pielgrzymi m.in. z Australii, Jamajki, Filipin, Kanady czy Indii. Dziś najwięcej jest Francuzów. – Przybyliśmy z Reims we Francji, dlatego że Jasna Góra to największe centrum pielgrzymkowe. Jest to też centrum związane z Janem Pawłem II i dla nas jest to bardzo istotne – powiedział biskup pomocniczy diecezji Reims Bruno Feuillet. Jak zauważył, „przybyli, by odwiedzić Matkę Bożą, powierzyć Jej wszystkie swoje intencje i do Niej się modlić”.

Reklama

Francuski biskup podkreśla, że przybył tu wraz z młodymi, aby pokazać im nową drogę życia. – Chcemy pokazać im nową drogę życia związaną z Matką Bożą, by zobaczyli innych młodych, by uwierzyli, że nie są sami – powiedział bp Bruno Feuillet.

Reklama

Matis młody Francuz przybył do Polski, by spotkać się przede wszystkim z papieżem. – Jest to osoba bardzo ważna dla Kościoła, nasz pasterz i jest to nieprawdopodobna okazja, by z nim się spotkać i nie można tego przegapić – podkreślił Matis.

Pielgrzym z Francji podkreśla także, że bardzo ważną dla niego motywacją przyjazdu do Polski była chęć poznania naszej Ojczyzny. – Słyszałem dużo o Polsce, o jej burzliwej historii, to dobra okazja, by poznać wasz kraj – powiedział uczestnik Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Ks. Patryk Politycki, polski kapłan posługujący we Francji przyjechał do Polski z grupą 1,2 tys. młodych. Jak podkreślił, ostatnie zamachy terrorystyczne nie zniechęciły pielgrzymów a wręcz wzmogły pragnienie jeszcze większej ufności w opiekę Matki Bożej. – Z naszej dużej grupy wycofała się tylko jedna osoba, ale nie dlatego, że się bała, tylko ze względów zdrowotnych. To zadziwiające, że tak jest. Wierzymy, że Maryja pomoże nam dobrze przeżyć to spotkanie – powiedział kapłan.

Jak zauważył, młodzi Francuzi chcą w Polsce umocnić swoją wiarę, nabrać sił, by wyruszyć na peryferie. – We Francji duszpasterstwo młodych wygląda zupełnie inaczej. Tam jest wielkie zeświecczenie, ludzie jakby zapomnieli o Bogu – powiedział ks. Patryk. Kapłan wyraził nadzieję, że te trudne doświadczenia, których teraz Francja jest świadkiem obudzi ten naród.

– Ludzie teraz pytają, gdzie jest Bóg, że dopuszcza do takich sytuacji, do takich tragedii a pytanie jest takie, gdzie jest ta druga strona, otwarcie człowieka na Boga? – pytał kapłan.

Aby pomóc pielgrzymom z zagranicy w dobrym przeżyciu spotkania z Maryją, na Jasnej Górze swoją posługę rozpoczęła grupa 25 wolontariuszy z całej Polski. Ich zadaniem jest pomoc grupom np. w dotarciu na wyznaczone miejsce modlitwy, czy spotkania z przewodnikiem, na noclegi, prezentacja filmu o jasnogórskim sanktuarium, tłumaczenie. Każdy z wolontariuszy posługuje się przynajmniej jednym z języków obcych. Wielu z nich poznało już Jasną Górę podczas ubiegłorocznych wakacji, gdy właśnie w Częstochowie pełnili swą posługę, zapraszając do udziału w spotkaniu młodych świata.

Od dziś w Sanktuarium zmieniony jest porządek nabożeństw. Codzienne Msze św. celebrowane w Kaplicy Matki Bożej poza porannymi, przeniesione zostały do Wieczernika. Wszystko po to, by umożliwić modlitwę pielgrzymom z zagranicy przeżywającym dni w diecezjach przed Światowym Spotkaniem Młodych w Krakowie.

Jak się szacuje, najwięcej pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę 23 lipca, gdy zaplanowana jest piesza pielgrzymka młodych z zagranicy przebywających na terenie arch. częstochowskiej i mieszkańców Częstochowy oraz okolic z archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Tego dnia planowana jest wspólna modlitwa i koncert ewangelizacyjny na błoniach.


it /KAI/Częstochowa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite