Nasze projekty
Fot. Freepik

Nie jest za późno, by postanowić coś w ten Adwent!

Adwent to obok Nowego Roku i Wielkiego Postu jedna z takich chwil w roku, kiedy szukamy w życiu zmiany. Mimo że czas wielkiego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia już się rozpoczął… Nic straconego! Podejmij adwentowe wyzwanie i wybierz swoje postanowienie! Oto kilka propozycji.

Reklama

Pobudka! 

Chyba już wiecie, o czym mowa, prawda? Rozpoczął się Adwent, a to oznacza, że wraz z nim do kościelnych drzwi zapukały Roraty! Doskonale wiemy, jak ciężko jest budzić się w środku nocy, gdy dookoła jest ciemno, a za oknem mróz (względnie w tym roku z tym mrozem).

Mimo to, w ten wyjątkowy czas, poświęć się i wstań wcześniej, by zacząć dzień od Mszy roratniej. To będzie nie tylko piękne, duchowe doświadczenie, ale także dobra lekcja dyscypliny i motywacji.

Na początku było Słowo 

Na początku było Słowo, dlatego niech właśnie to Słowo pojawi się także na początku twojego, adwentowego czasu. Może to dobry moment, by częściej zerkać do Pisma Świętego, by rozważać Słowo Boże, by przyjrzeć się bliżej historii zbawienia? Do dzieła! Może na start jeden dłuższy fragment Biblii każdego dnia? 

My jesteśmy przekonani, że każdy czas jest dobry, by pochłaniać Boże Słowo, a Adwent szczególnie! :) Jeśli szukasz przestrzeni i miejsca, gdzie będziesz mógł przeczytać czytania na dany dzień, a ponadto gdzie znajdziesz komentarze do poszczególnych fragmentów Pisma Świętego, a nawet wylosujesz cytat na dany dzień… Odwiedź TwojaBiblia.pl

Reklama

Jeśli analiza czytań wejdzie ci w nawyk, sprawdź książkę „Jutro Niedziela rok C”!

Wyłącz się! 

Zastanów się: iIe czasu dziennie spędzasz na scrollowaniu tablicy na Facebooku albo na niekontrolowanych spojrzeniach na ekran telefonu? Zdecydowanie za dużo – takiej odpowiedzi na to pytanie zapewne udzieliłaby większość z nas. Dlatego w ten czas radosnego oczekiwania uwolnij się od internetu! Oczywiście jesteśmy świadomi, że pełna rezygnacja z używania telefonu nie jest możliwa. Może wystarczy godzina dziennie, albo odinstalowanie na ten czas aplikacji, które nie dają ci spokoju i atakują powiadomieniami? Mała rzecz, a może dać piękny efekt! 

Pamiętaj, żebyś nie przerzucał czasu z telefonu na grę komputerową albo inne tego typu przyjemności. Postaw na czas spędzony z bliskimi, krótką modlitwę, lekturę Pisma Świętego, zrobienie dobrego uczynku.

Reklama

Razem raźniej! 

Mówi się, że święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim rodzinny czas. I tak jest – jednak nie pozwól, by takie chwile zdarzały się tylko raz do roku. Niech rodzinna atmosfera rozgrzewa każdy czas niezależnie od pory roku. Niech grudniowy mrok rozjaśniają piękne relacje rodzinne, o które zadbasz już dziś. Jak to zrobić?

Możesz zrobić listę osób w rodzinie, z którymi masz nieco gorszy kontakt i w ten Adwent zrobić coś, aby to zmienić. Może przygotujesz kartki świąteczne dla dalszych członków rodziny? Możesz też skupić się na tych, którzy są najbliżej ciebie i zabrać ich na rodzinną kawę czy ciastka albo każdego dnia Adwentu zrobić dla nich coś dobrego.

Powiedz, powiedz czemu… 

Adwent powinien być także czasem przebaczenia! W końcu jak usiąść przy wigilijnym stole z kimś, z kim mamy jakieś niewyjaśnione zatargi. Ciężko jest też dzielić się z taką osobą opłatkiem nie tylko w rodzinie, ale także na pracowniczych, szkolnych, czy studenckich wigiliach. I tutaj masz dwie opcje. Jakie? 

Albo postaraj się zrobić wszystko, by wyjaśnić sobie z tą osobą te wszystkie niesnaski, niedopowiedzenia. Zaproponuj spotkanie, zadzwoń lub napisz wiadomość. Zapytaj, dlaczego zrobiła tak i tak, dlaczego tak, a nie inaczej się zachowała i spróbuj schować dumę do kieszeni i pogodzić się. Druga opcja jest taka, żebyś postarał się zrobić w swoim sercu wszystko, by autentycznie przebaczyć osobie, której tak wiele masz za złe. Daj sobie na to czas, masz jeszcze 3 tygodnie.  

Reklama

Zrób kalendarz adwentowy

Mimo, że Adwent rozpoczął się niespodziewanie i powoli dobiega końca jego pierwszy tydzień, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić kalendarz adwentowy. W końcu te sklepowe startują dopiero 1 grudnia. Nie martw się, to nic dziwnego, że chwilkę się spóźniłeś. Łapiesz się na kwadrans studencki. :)

W swoim kalendarzu adwentowym skup się na konkretnych działaniach, nie na rzeczach materialnych. Ustal jeden, dobry uczynek na każdy dzień. A może w kalendarzy adwentowym w pewien sposób uszeregujesz swoje postanowienia? Form kalendarza jest bardzo wiele. Zrób taki, na jaki pozwala ci czas, pozwalają ci umiejętności i chęci. Wystarczy nawet kartka na lodówkę.

To były nasze propozycje, ale mamy dla was coś jeszcze! Zapytaliśmy naszych obserwatorów na Instagramie, czy mają postanowienia adwentowe. Odpowiedzi były dokładnie “fifty-fifty”. Nie każdy określił sobie jeszcze, nad czym chce pracować w tym wyjątkowym czasie.

Właśnie dlatego niech pomysły tych, którzy już wybrali sobie postanowienie, będzie inspiracją dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Nie jest jeszcze za późno!

Oto propozycje od naszych obserwatorów! 

  • Więcej modlitwy
  • Słodycze na bok (choć pamiętajcie, że obok dietetycznych wyzwań, nie zapominajmy o głodzie duchowym! :) ) 
  • Rekolekcje adwentowe
  • Mniej internetu 
  • Brak alkoholu 
  • Różaniec każdego dnia 
  • Ćwiczenia duchowe 

To jak? Wchodzisz w to? 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę