Nasze projekty

Jak odpocząć? Zatrzymaj się i uśmiechnij!

By móc odpocząć, trzeba chcieć się zatrzymać, dać sobie przyzwolenie, by nacieszyć oko stworzonym pięknem

Reklama

Odpoczynek i świętowanie są czasem dla człowieka, w którym oddala się on od pracy, codziennego natłoku myśli, czynów by “odpocząć, to znaczy począć się na nowo”. (C. K. Norwid). Narodzić się w sile i mocy na nowo do życia. Odpoczywamy nie tylko od pracy, ale też od naszych problemów, myśli, które sprawiają, że życie widzi się w szarych barwach z ledwo dostrzegalnymi jasnymi prześwitami.

W tych dniach, kiedy zbliża się dla nas chrześcijan ważne święto, święto naszej Mamy. Mamy, którą Bóg tak bardzo umiłował i tak bardzo za Nią się stęsknił, że zabrał ją z tej tęsknoty do siebie. Dla rolników i zielarzy jest to ważne święto, Matki Bożej Zielnej, w tym dniu święcimy nasze plony i zioła, składając Maryi cześć za to, co nam daje. Jako Kobieta, Matka Boża subtelnie i z ogromną delikatnością ukazuje nam też piękno tego, czym Bóg nas otacza, piękno plonów, kwiatów, zieleni i życia, które w sierpniu jest w pełnym rozkwicie i pełni życia. W tym też czasie i my powinniśmy być pełni życia, a sposobnością ku temu jest święto, odpoczynek wśród plonów i celebracji cennych chwil.

Reklama

Matka Boża w Medjugorie w jednym z orędź przekazuje “wszystko, co posiadacie niech będzie w rękach Boga. Tylko w ten sposób będziecie mieć w sercu radość. Dziatki, radujcie się wszystkim, co posiadacie. Dziękujcie Bogu, bo to wszystko jest darem Bożym dla was. W ten sposób będziecie mogli dziękować za wszystko i odkrywać Boga we wszystkim, nawet w najmniejszym kwiatku. Odkryjecie wielką radość. Odkryjecie Boga…” (25.04.1989). Choć objawienia w Medjugorie nie są zatwierdzone przez Kościół, to w tym tekście, dla mnie jako kobiety prowadzącej agroturystykę LULIRAJ oddaną i zawierzoną Maryi-Mamie, odnajduję sedno i kwintesencję znaczenia słowa odpoczynek. Maryja pięknie przekazała, na czym polegają chwile wytchnienia, są nie tylko oddaniem czasu, tego, co posiadamy, ale w głównej mierze dziękczynieniem i radością z tego, co posiadamy. Dziękując, zaczynamy widzieć w radości i miłości małe rzeczy, drobne skarby i cenne dary.

Gdy się zatrzymujemy, odkrywamy miłość, z jaką ten świat został stworzony. Jednakże, by móc odpocząć, trzeba chcieć się zatrzymać, dać sobie przyzwolenie, by nacieszyć oko stworzonym pięknem. To nie muszą być wzniosłe chwile, dalekie miejsca, wystarczy odpoczynek na łonie natury. Nawet, gdy wydawać by się mogło, że zła aura na zewnątrz nas zaskoczy to i tak piękno chwili stanowi możliwość by odpocząć, oderwać myśli od tego co boli i tłamsi, od wszelkich lęków i niepokojów, a skierować je ku radości i dziękczynieniu. “Odkrywać Boga w najmniejszym kwiatku”, jest cudownym, uwalniającym uczuciem. Czasami wystarczy zastanowić się, przystanąć i kontemplować kwiatek, dzieło stworzenia, roślinę, która przez całą wiosnę wzrastała, by latem zachwycać swoimi kolorami i pięknem stworzenia. Pięknem, które w tych dniach oddaje hołd i miłość najlepszej Opiekunce, Matce Bożej.

Reklama

Wypoczynek jest regeneracją sił, odprężeniem, czasem, który można przeznaczyć na bycie z przyrodą i z bliskimi. Urlop przyczynia się do doskonalenia umysłu i ciała, w tym ważnym i potrzebnym nam czasie wzmacniamy się. Ważne też są spotkania z ludźmi, wspólne biesiadowanie przy jednym stole.

Reklama

Stół już od zarania dziejów jednoczy, umacnia więzi między ludźmi i to przy stole powstawały najważniejsze decyzje rodzinne i światowe. Przy stole podejmowane są wszystkie istotne kwestie i niezwykle ważne jest by powrócić do celebrowania wspólnego biesiadowania, po prostu bycie razem.

Ulotne momenty, które budują całość, scalają rodzinę, wspólnotę i nieznajome sobie osoby. W pędzie codzienności nauczyliśmy się żyć nie myśląc o wartości stołu. Czas świętowania stanowi sposobność by powrócić do dawnych wartości, zapomnianych przez dzisiejszą kulturę, wartości dialogu i bycia razem. Dialog jest aktem miłości, ukierunkowaniem się na drugą osobę, okazaniem jej naszego zainteresowania, zaangażowania.. W dialogu pozwalamy innym usłyszeć siebie, dać siebie poznać, odetchnąć i pokazać swoje piękno. Uczucia, dzielenie się nimi, ubogaca też tym samym innych. Niestety poprzez pęd, brak odpoczynku, powrotu do wnętrza siebie odeszliśmy od głębokiego dialogu z drugim człowiekiem, ale chwile wakacji, świętowania stanowią idealną sposobność by do tego powrócić i poznawawać siebie wzajemnie umacniając jedni drugich w miłości.

Biesiadowanie nie musi być niczym wielkim i wyszukanym. Wystarczy stół w ogrodzie, delikatny obrus, świece, sałatka z sezonowych warzyw i domowy chleb. Na klimat południowy, chleb podany z aromatyczną oliwą i ziołami. W końcu mamy święto Matki Bożej Zielnej i warto skorzystać z ziołowych darów. Zioła, ich aromat przywracają nas do życia, do korzeni. Do tego też namawia Maryja, by korzystać z darów, które daje nam natura, bez chemii, a z dużym dodatkiem Miłości. Już samo łamanie chleba przy jednym stole ma wymiar symbolicznego pokoju, pokoju, którym dzielimy się z innymi i tego pokoju w tych dniach bardzo wam życzę. Pokoju serca.

Nie zapomnijmy o tym, by zaprosić Mamę Maryję na ucztę.


Polecamy domowy przepis na chleb i oliwę


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę