Nasze projekty
fot. Tara Glaser/Unsplash

Ile dać na Komunię w 2023 r.?

Czy w tym roku jesteś gościem na Pierwszej Komunii Świętej? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się co podarować dziecku komunijnemu. Pierwszą myślą są oczywiście pieniądze. Ile dać na Komunię w 2023 r.?

Reklama

Jeśli oczekujesz artykułu, w którym powiemy Ci, ile dać na Komunię jako chrzestny, ciocia, babcia – źle trafiłeś. :) Nie wskażemy Ci dokładnego cennika, który obowiązuje na Pierwszej Komunii Świętej w 2023 r. Powiemy Ci jednak, że wcale nie jest ważne to, z jaką kwotą pojawisz się na uroczystości, ale ile serca ofiarujesz dziecku, które właśnie przyjęło Pana Jezusa.

Ile dać na Komunię?

Nie zakładamy oczywiście, że na uroczystość przyjdziesz z pustymi rękami. W końcu Pierwsza Komunia Święta to naprawdę wyjątkowy dzień w życiu dziecka i jego rodziny. Warto zatem, aby Twój chrześniak/członek rodziny miał z tej chwili wyjątkową pamiątkę. Mogą to być przedmioty związane z kultem tj.: różaniec, ikona, Biblia, itp. Ale mogą to być także bardziej kreatywne upominki tj.: książki, przedmioty rozwijające pasję, itp.

Propozycje na wartościowy prezent na Komunię znajdziesz tutaj >>>

Reklama

Pamiętaj jednak, że w prezentach nigdy nie chodzi o to, aby przekrzykiwać się kto da więcej. W podarunkach chodzi o gest. Nie trzeba zatem pozbywać się wszystkich oszczędności, by sprostać oczekiwaniom co do wysokości kwoty włożonej w kopertę komunijną. Wystarczy, abyś dał tyle, ile możesz i ofiarował dziecku to, co najważniejsze – swoją obecność w jego wielkim dniu.

Oczywiście, trzeba pamiętać, że rodzice, którzy organizują imprezę z okazji Pierwszej Komunii Świętej swojego dziecka, płacą duże kwoty np. za wynajęcie sali, dodatkowe atrakcje, itp. Teoretycznie przyjmuje się, że w kopercie powinna znaleźć się przynajmniej równowartość zapłaconej przez rodziców kwoty za talerzyk i całość zorganizowanej uroczystości. Być może dla niektórych będzie to jakiś wyznacznik?

Nie możemy zapominać jednak, że Pierwsza Komunia Święta nie jest okazją do hucznych imprez dla dzieci i rodziców. Tak naprawdę wystarczyłoby skromne przyjęcie dla najbliższych w domu, czy innym miejscu w formie poczęstunku. To, że uroczystości przenoszą się do sal weselnych, a na zewnątrz rozkładają się dmuchane zjeżdżalnie, jest decyzją rodziców. Nie to jednak powinno być głównym punktem tego dnia.

Reklama

Co zatem powinno nim być?

Wielu rodziców pochodzi do Pierwszej Komunii Świętej jako do pewnej okazji do świętowania. Byle do Komunii, a potem piękne pożegnanie z Kościołem. Tak jest w wielu przypadkach. Tymczasem trzeba zwrócić uwagę na piękno tego dnia. Spróbujmy spojrzeć na Pierwszą Komunię Świętą jako moment tryumfu miłości Boga do człowieka. W końcu Chrystus ofiarował swoje życie, by dać nam wieczność. Zrobił to z niezwykłej, nieopisanej Miłości.

Zatem najważniejszym punktem Pierwszej Komunii Świętej powinna być sama Msza święta, podczas której dziecko pierwszy raz przyjmuje Chrystusa do swojego serca. Potwierdza ona godność człowieka i wskazuje, że życie ma nie tylko wymiar doczesny, teraźniejszy, ale przede wszystkim duchowy. Na to należy zwrócić dziecku największą uwagę i to jest właśnie okazja do świętowania. Przejście przez kolejny etap wiary, która prowadzi do zbawienia. Czy jest większy powód do radości? Zdecydowanie nie!

Czytaj także >>> Jak sprawić, by Pierwsza Komunia była niezapomniana?

Reklama

Jeśli nie rzeczy materialne, to co?

Wspomnieliśmy już, że najważniejszym prezentem, który można ofiarować dziecku komunijnemu jest obecność w jego ważnym dniu. Co można jeszcze zrobić? Mamy kilka propozycji. Pierwsza to modlitwa – w końcu nie ma lepszego podarunku na świecie od różańca, czy innej modlitwy w intencji dziecka, które właśnie przyjęło sakrament Pierwszej Komunii Świętej.

Przed uroczystościami znajdź dzień, w którym będziesz mógł poświęcić dziecku komunijnemu trochę czasu. Zabierz je na lody, idźcie na spacer, a na końcu zahaczcie o najbliższy Kościół albo przydrożną kapliczkę, obok której odmówicie Litanię Loretańską, albo po prostu – pomodlicie się w intencji dobrego przeżycia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Niech spotkanie będzie okazją do podzielenia się z dzieckiem swoimi, komunijnymi doświadczeniami i swoim świadectwem życia z Chrystusem.

To, jak to jest z tymi prezentami komunijnymi? Ile dać na Komunię? Odpowiedź jest prosta – tyle, ile pozwala Ci stan portfela, a najważniejszym prezentem, który możesz ofiarować dziecku komunijnemu jest obecność na uroczystości i poświęcony czas.

Módl się: Duszo Chrystusowa, uświęć mnie

kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę