Nasze projekty
Reklama
Fot. vixrealitum/Pixabay

Biały Tydzień. Jak sprawić, by Pierwsza Komunia była niezapomniana?

Pierwsza Komunia, a po niej - Biały Tydzień. Ta tradycja w różnych parafiach przyjmuje różne formy. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że niezależnie od tego, jak wygląda Biały Tydzień, to przedłużenie świętowania Pierwszej Komunii jest bardzo potrzebne.

Uroczysty strój, nabożeństwa majowe, Msza Święta, modlitwa z członkami rodziny – i to w dodatku przez cały tydzień. Tak wygląda tradycyjny polski Biały Tydzień. To 7 dni uroczystego świętowania przyjęcia Pierwszej Komunii czy też jej rocznicy. W różnych miejscach Polski przebiega ono inaczej. Jest to uzależnione od szkoły, parafii, ale i od wyboru przygotowania do Pierwszej Komunii. Inaczej wygląda Biały Tydzień uczniów szkoły, w której jest kaplica, a inaczej dzieci, które przygotowują się do sakramentu we wspólnocie “Baranków”.

Poranna Msza i wspólne śniadanie

“Dopełnieniem uroczystości Pierwszej Komunii” nazywa Biały Tydzień Agnieszka Stefaniuk, mentor-speaker, prowadząca instablog familyfunbymum mama 7 dzieci. Jej syn, Julian, w tym roku przystąpił do Pierwszej Komunii, na co dzień chodzi do szkoły, w której jest kaplica, stąd przeżywanie Białego Tygodnia mocno powiązane jest z codziennymi zajęciami. 

Msza w białym tygodniu jest sprawowana codziennie rano jeszcze przed lekcjami. Dzieci są ubrane odświętnie co wzmacnia w nich przeżywanie. A po mszy jest wspólne klasowe śniadanie w szkole. Wraz z innymi rodzicami organizujemy się, by przygotować smaczne i uroczyste śniadanko, to wielka radość dla nas i dzieci. To jest piękna tradycja wzmacniająca przeżywanie i budująca wspólnotę – mówi Agnieszka.

Reklama

Podkreśla, że również w domu w tym czasie wzmacniają całą rodziną swoją pobożność eucharystyczną. Patrzymy na nasze rozmowy, nasze codzienne zadania ze spojrzeniem nadprzyrodzonym. To wiele zmienia w życiu rodziny! – zaznacza.

CZYTAJ>>> “Świecka komunia”. Pomieszanie pojęć, troska o dziecko, a może sprawdzian dojrzałości rodziców?

Jak miesiąc miodowy

W parafii, w której wikariuszem jest ks. Mateusz Nowak, Biały Tydzień odbywa się w maju czterokrotnie – w zasadzie obejmuje więc cały miesiąc. To efekt rozłożenia pierwszych komunii i rocznic na 4 niedziele maja. Nam, księżom, zależało na tym, żeby jak najszybciej dzieci otrzymały ten największy, najcenniejszy dar, jakim jest Eucharystia. To było nasze główne zadanie na ten rok, żeby pomimo panującej od ponad roku pandemii dać dzieciom możliwość przyjęcia Pana Jezusa, jakkolwiek miałoby się to odbyć – mówi ks. Mateusz. Jak wyjaśnia, w ubiegłym roku dzieci przyjmowały Pierwszą Komunię indywidualnie, więc tegoroczna Rocznica Komunii i następujący po niej Biały Tydzień były wyjątkowe dla uczniów, którzy po ponad roku pierwszy raz spotkali się całą grupą w kościele na wspólnej Mszy.

Reklama

Nasz proboszcz pięknie porównał Biały Tydzień do miesiąca miodowego, jaki mają po ślubie małżonkowie – mówi ks. Nowak. To jest czas, żeby zaprosić Jezusa do trwałej przyjaźni, żeby Pierwsza Komunia nie była jednorazowym wydarzeniem. Z tego względu też, mimo pandemii i mimo tego, że wiemy, że wielu księży rezygnuje z Białego Tygodnia, my postanowiliśmy go zorganizować – dodaje i przyznaje, że na nabożeństwach przewidzianych dla dzieci jest niemal 100-procentowa frekwencja.

“Mamo, ja chcę teraz codziennie przyjmować Komunię!”

Anna Koźlik przyrównuje Biały Tydzień do Oktawy, jaką obchodzimy po różnych uroczystościach w Kościele. Jestem przekonana, że to jest potrzebny czas, konieczny, także dla nas, rodziców, którzy różnie w tej wierze funkcjonujemy. Nie ma co ukrywać, że dla niektórych jest to okazja, by zrewidować swój stan wiary przy okazji Pierwszej Komunii dziecka, zastanowić się, co właściwie proponuje nam Bóg. Już sam czas przygotowania do Komunii jest nierzadko wymagający i być może potrzebny tak samo dzieciom jak i ich rodzicom – mówi Anna Koźlik.

Z radością przyznaje też, że Pierwsza Komunia była bardzo ważnym przeżyciem dla jej syna, który w niedzielę po Mszy świętej powiedział: “Mamo, ja chciałbym teraz codziennie przyjmować Komunię!”. Biały Tydzień wydaje się więc idealną odpowiedzią na to dziecięce pragnienie bliskości z Jezusem – wskazuje Anna Koźlik.

Reklama

W szkole, w której jej syn przygotowywał się do Komunii, Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zadbały dodatkowo, by każdy dzień Białego Tygodnia był poświęcony innemu tematowi. Pierwszego dnia odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, drugiego dnia – modlitwa za ojców przez wstawiennictwo św. Józefa, kolejnego dnia – wspieraliśmy Papieskie Dzieła Misyjne. 13 maja odbyło się poświęcenie medalików z wizerunkiem Matki Bożej oraz modlitwa za mamy. Na koniec dzieci wraz z rodzinami świętowały po wieczornej Mszy świętej, a kto zechciał, odwiedził będący nieopodal zaprzyjaźnionej parafii grób bł. Jerzego Popiełuszki. Dzięki temu każdy dzień Białego Tygodnia był na swój sposób wyjątkowy – wymienia Koźlik.

Jej zdaniem tak zorganizowany Biały Tydzień to także wyraz wrażliwości sióstr, które prowadzą szkołę, na potrzeby rodzin. Wiele rodzin jest w trudnej sytuacji, potrzebują wsparcia, oddechu, ale też duchowego nakarmienia. I taki czas Pierwszej Komunii i Białego Tygodnia to świetna okazja, by porozmawiać, spotkać się, zobaczyć inne rodziny w tej samej sytuacji – zauważa. Jak mówi, dobrym pomysłem jest także angażowanie rodziców w różne posługi, by czuli się częścią tego wydarzenia. Dzięki temu także dzieci widzą, jak można przeżywać Mszę świętą nie tylko jako męczące, długie wydarzenie, ale mają okazję zobaczyć, jak ona jest piękna i być może będą chcieli do niej częściej wracać.

ZOBACZ>>> Dominik Savio. Chłopiec, który został świętym

“Baranki” czyli Pierwsza Komunia inaczej

Baranki to inicjatywa, której przyświeca idea przygotowania do Pierwszej Komunii w rodzinie. Wspólnoty “Barankowe” spotykają się w domu jednej z rodzin, by wspólnie, w rodzinnej atmosferze, odkrywać znaczenie Mszy świętej i sakramentu Komunii. Program przygotowania oparty jest na Piśmie Świętym i wydarzeniach roku liturgicznego. Jest to także czas, kiedy dzieci odkrywają swoje talenty – czytają, piszą, malują, muzykują. Uczą się też modlitwy i kontemplacji.

Sama uroczystość Pierwszej Komunii również wygląda w “Barankach” inaczej niż w większości parafii. Najpierw jest spowiedź, po której dzieci podchodzą do stóp ołtarza i spowiadają się otoczone modlitwą wstawienniczą klęczących niedaleko rodziców. Po spowiedzi dzieci otrzymują białą albę, która jest znakiem zaproszenia na niezwykłą ucztę – eucharystyczną. Msza święta z przyjęciem Pierwszej Komunii odbywa się, jak wyjaśniają organizatorzy “bez prób, bez fotografów, bez prezentów, bardzo skromnie”. “Dzieci stoją u boku rodziców, którzy trzymając je za ręce, przyprowadzają je do ołtarza, aby wspólnie przyjąć Pana Jezusa. Największy Prezent” – czytamy na stronie Baranków. Bezcenną wartość Eucharystii pokazuje także zasada, że dzieci, przygotowujące się do Komunii w “Barankach” nie otrzymują typowych dla tego wydarzenia prezentów.

Pielgrzymka – niezapomniana pamiątka po Pierwszej Komunii

Brak prezentów jest jedną z kwestii, która zdecydowanie wyróżnia kurs “Baranki” na tle znanych większości przygotowań do Pierwszej Komunii. Jak mówi o. Przemysław Ciesielski OP, jeden z inicjatorów kursu, warto o tym powiedzieć rodzinie już jesienią, kiedy zaczynają się przygotowania do sakramentu.

Dzieci piszą listy do swoich babć, dziadków, cioć, wujków i członków rodzin, że rozpoczynają przygotowania, proszą o modlitwę i już wtedy proszą, żeby na Pierwszej Komunii nie pojawiały się prezenty. Moim zdaniem jest na to wiele okazji w ciągu roku, a tradycja prezentów, zwłaszcza niezwiązanych z sakramentem, może utrudnić przeżywanie tego, czego dotyczy sama uroczystość: przyjęcie Jezusa – wyjaśnia dominikanin. Podkreśla, że tak wczesne poinformowanie rodziny o tej zasadzie daje szansę na rozmowę i wyjaśnienie, odpowiedź na pytania gości.

A co z prezentami religijnymi? O. Ciesielski wskazuje, że zachęcają rodziców, by podarowali je dzieciom już wcześniej, w czasie przygotowania. Dobrym prezentem jest Pismo Święte, które w kursie bardzo mocno przydaje się zwłaszcza w Adwencie i w czasie Bożego Narodzenia. Warto podarować dziecku Biblię specjalnie dla niego wybraną – zauważa.

Jest także propozycja nietypowego prezentu, w przygotowaniu którego może wziąć udział cała rodzina. Zaraz po Komunii zachęcamy rodziców do indywidualnej pielgrzymki z dziećmi. Ten pomysł zrodził się z tradycji naszej wspólnoty, z którą przez wiele lat jeździliśmy z rodzicami do Włoch, odwiedzaliśmy konkretne miejsca. To znakomita okazja, by dziecko mogło zobaczyć, poznać, doświadczyć piękna świata – mówi o. Przemysław.

Podkreśla także, że może to być czas, który rodzice spędzą tylko z tym jednym dzieckiem, które przeżyło swoją Pierwszą Komunię – lub w sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, pojedzie z nim choć jeden rodzic. Wiem z opowieści, że dla dziecka to wyjątkowy czas, kiedy dziecko ma swoich rodziców na wyłączność. Przez jeden dzień, weekend, kilka dni. To jest niezapomniane doświadczenie dla każdego dziecka. Zdarza się, że dzieci, które zostały obdarowane kładami i laptopami wyraźnie zazdroszczą takiej właśnie pamiątki po Pierwszej Komunii – przyznaje dominikanin.

CZYTAJ>>> Ile dać na Komunię? Tomasz Samołyk o dylematach rodzin i gości

Dzieci są cały czas z rodziną

W kursie “Baranki” w jednej z Warszawskich parafii uczestniczyła Emilka. Jej mama, Sara Tchorek, podkreśla wyjątkowość i oryginalność takiego przygotowania, przeżywania i świętowania Pierwszej Komunii. W jednym dniu Białego Tygodnia miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W kolejnym – błogosławieństwo dewocjonaliów różnego rodzaju, które dzieci dostały z okazji Komunii, bo innych prezentów nie dostają – relacjonuje.

Biały Tydzień wyglądał u nich podobnie, jak w większości parafii. Dzieci przychodzą na Mszę świętą w swoich komunijnych strojach, chłopcy służyli przy ołtarzu, ale to, co było najważniejsze w tym czasie – to tak, jak w całym kursie: dzieci były cały czas z rodziną. Nie ma wyznaczonych osobnych ławek dla dzieci i rodziców. My staraliśmy się uczestniczyć w tej modlitwie całą rodziną – opowiada Sara.

Również o. Przemysław Ciesielski wskazuje na rodzinę jako najważniejsze środowisko, w którym dziecko przygotowuje się do Komunii. Szczerze mówiąc wykorzystujemy niejako Pierwszą Komunię, by prowadzić duszpasterstwo małżeństw, rodzin. Rodzice sami odkrywają na spotkaniach, że to jest przede wszystkim dla nich przygotowanie, że do nich jest ono kierowane. Dzieje się tak dlatego, że wiemy, że to właśnie przede wszystkim w rodzinie, w domu dziecko buduje swoją wiarę – najpierw przecież patrząc na rodziców – tłumaczy o. Ciesielski.

Sara Tchorek podkreśla ponadto, że inaczej przeżywa się Komunię Świętą we wspólnocie, która jest razem w formacji i jej członkowie dobrze się znają. Nasza wspólnota buduje się też w oparciu o takie działania, jak ten kurs, więc i Pierwsza Komunia i Biały Tydzień są dla nas bardzo spajające – przyznaje.

Skupienie na Jezusie

Biały Tydzień to czas radości i skupienia na Jezusie, którego przyjmujemy w Komunii Świętej. Ten czas dzieci dzielą z najbliższymi dla nich osobami – mówi Anna Kasperek, teolog, pedagog i katechetka prowadząca w mediach społecznościowych konto “W Bożej obecności”.

W tym roku już po raz kolejny pomagała w przygotowaniu dzieci do Pierwszej Komunii i współorganizowała Biały Tydzień. W parafii na terenie, na której jest moja szkoła, dzieci codziennie w ciągu Białego Tygodnia zapraszają jakichś gości. Najczęściej są to członkowie rodziny: mama, tata, babcia, dziadek, chrzestni, by wspólnie z nimi cieszyć się tym czasem, ale też modlić się za nich. Biały Tydzień to też okazja, żeby dzieci jeszcze bardziej mogły uświadomić, jak wielkim darem jest Eucharystia – mówi Anna Kasperek. 

Jak zauważa, niektóre dzieci naprawdę mocno wyczekują momentu I Komunii Świętej. Dzisiaj nawet usłyszałam od jednej dziewczynki, że już nie może się doczekać tego dnia –  mówi nauczycielka. Dzieci zawsze przychodziły na Biały Tydzień z radością. Myślę, że czują, że to jest ważny czas, kiedy też na spokojnie – bo te emocje z dnia I Komunii trochę opadną – mogą przeżyć ten moment przyjęcia Pana Jezusa w Eucharystii – przyznaje.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę