Nasze projekty
fot. Juan Pablo Arias/cathopic.com

Czym różni się Pasterka od mszy bożonarodzeniowych w ciągu dnia?

Pasterka już na stałe wpisała się w tradycje świąt Bożego Narodzenia. Ta uroczysta Msza św. odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia choć zaliczana do obchodów Bożego Narodzenia różni się od mszy bożonarodzeniowych w ciągu dnia. Sprawdźmy na czym polega różnica!

Reklama

Święta Bożego Narodzenia przepełnione są symboliką. Jednym ze znaków szczególnych tego czasu jest Pasterka. To wyjątkowa Msza św. sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia. Odprawia się ją najczęściej o północy, ale w niektórych miejscach zdarza się, że są to wcześniejsze godziny. Nazwa „Pasterka” nawiązuje do pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do Betlejem, by uczcić narodzenie Zbawiciela.

ZOBACZ: Do kiedy w kościele można śpiewać kolędy?

Czym różni się Pasterka od mszy bożonarodzeniowych w ciągu dnia?

Choć Pasterka to bożonarodzeniowa Msza św., która najbardziej wpisała się w tradycje, nie jest ona pierwszą świąteczną mszą. Obecnie w Uroczystość Bożego Narodzenia odprawia się cztery Msze św. Pierwsza z nich ma charakter typowo wigilijny, odprawia się ją wieczorem przed nieszporami Bożego Narodzenia lub zaraz po nich czyli jeszcze wieczorem 24 grudnia. Druga msza to właśnie wspomniana już Msza pasterska. Trzecią mszę celebruje się o świcie 25 grudnia, a czwarta w ciągu dnia.

Reklama

Jednak w niektórych parafiach nie odprawia się wigilijnych Mszy św., dlatego pierwszą bożonarodzeniową Mszą św. jest wówczas właśnie Pasterka. Podczas Uroczystości Bożego Narodzenia kapłan korzysta z czterech tzw. formularzy, czyli tekstów specjalnych do celebrowania czterech Mszy św. w tym dniu.

Podsumowując, Pasterka od mszy bożonarodzeniowych w ciągu dnia różni się odczytywanymi tekstami, na przykład podczas Pasterki usłyszymy inny fragment Ewangelii niż podczas mszy bożonarodzeniowej, odprawianej 25 grudnia w ciągu dnia.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę