Nasze projekty
Fot. Diego Zamudio/Cathopic

Czy po Pasterce trzeba iść na Mszę w Boże Narodzenie?

Wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez uczestnictwa w Pasterce – Mszy św. sprawowanej w nocy z 24 na 25 grudnia. Przy tej okazji często pojawiają się pytania odnośnie do tego, czy uczestnicząc w Pasterce, musimy iść w ciągu dnia na jeszcze jedną Mszę świętą?

Reklama

Co bardziej dociekliwi zwrócą uwagę, że Boże Narodzenie posiada aż trzy odrębne formularze mszalne. Dlaczego tak jest? Czy po Pasterce trzeba iść na Mszę w Boże Narodzenie? Żeby odpowiedzieć na te pytania spróbujemy sobie prześledzić po krótce historię tej przepięknej tradycji.

Pasterka, Msza św. o poranku i w dzień Bożego Narodzenia

Celebracja Uroczystości Bożego Narodzenia swoje korzenie w Jerozolimie. Tamtejszy patriarcha udawał się w uroczystej procesji do Betlejem, by odprawić o północy Mszę św. w Grocie Narodzenia. Po powrocie do Jerozolimy odprawiano drugą Mszę św. w godzinach porannych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Trzecią Mszę św. odprawiano w południe w Katedrze.

ZOBACZ: Co św. s. Faustyna zobaczyła w czasie Pasterki?

Reklama

Z bardzo podobnym zwyczajem spotykamy się w Rzymie za czasów papieża Grzegorza Wielkiego (zm. 604 r. n.e.). Mszę św. w nocy celebrowano przy żłóbku Chrystusa w bazylice Matki Bożej Większej, drugą Mszę św. rano w kościele Zmartwychwstania, a trzecią natomiast w południe w bazylice św. Piotra. Początkowo te Msze św. sprawował tylko papież, później tradycja ta rozprzestrzeniła się na wszystkich księży. Trzy Msze św. sprawowane w tym dniu miały na celu wyrażenie wielkiej radości jaką cieszy się Kościół z powodu narodzin Zbawiciela.

Z tego samego powodu prawdopodobnie w VI w. n.e. zostaje wprowadzona Oktawa Bożego Narodzenia. Liturgia Słowa poszczególnych Mszy św. tego dnia różni się od siebie i kładzie różne akcenty. Na Pasterce przede wszystkim skupiamy się na fakcie samego narodzenia Jezusa i pokłonie aniołów (Łk 2, 1-14), na Mszy św. o poranku czytamy o pokłonie pasterzy (Łk 2, 15-20), natomiast w ciągu dnia usłyszymy przepiękny hymn o Logosie (J 1, 1-18).  

CZYTAJ: Historia pewnej daty – czyli jak to się stało, że obchodzimy Boże Narodzenie właśnie 25 grudnia

Reklama

Pasterka a obowiązek uczestnictwa w Eucharystii

I Przykazanie Kościelne mówi, że „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św…”, dlatego jeśli ktoś uczestniczy w Pasterce nie musi uczestniczyć w Mszach św. odprawianych w ciągu dnia, bo przez jeden raz spełnia ten obowiązek (to samo dotyczy uczestniczenia w Wigilii Paschalnej).

Jednak warto popatrzeć na to w sposób duchowy. Kościół dał nam szczególny czas, kiedy możemy cieszyć się z tajemnicy Wcielenia. Dlaczego więc nie korzystać z tego pięknego daru i cieszyć się wraz Wspólnotą Kościoła poprzez udział w celebracji Eucharystii więcej razy w tym dniu? Wzorem pierwszych wieków można by udać się na kolejną Mszę św. do innego kościoła np. katedralnego i uczestniczyć w liturgii sprawowanej przez biskupa.


Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę