Nasze projekty
fot. david-beale/ unsplash

Do kiedy w kościele można śpiewać kolędy?

Kolędy to jedne z najpiękniejszych utworów, które zaliczają się do kanonu liturgicznego. Wiemy, że w kościele śpiewamy je od Pasterki, ale do kiedy można je śpiewać? Przekonajmy się!

Reklama

Boże Narodzenie przypada 25 grudnia. To właśnie od tego dnia, a właściwie tuż po północy, podczas Mszy pasterskiej, śpiewamy kolędy. Oczywiście nieoficjalnie, poza murami kościoła, śpiewamy je podczas wigilii pracowniczych, podczas spotkań z przyjaciółmi, a także podczas wieczerzy wigilijnej, z rodziną.

Do kiedy można śpiewać kolędy w kościele?

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia tak, jak wspomniano – rozpoczyna się 25 grudnia podczas Pasterki, kończy się natomiast w Niedzielę Chrztu Pańskiego. Jest to pierwsza niedziela po Uroczystości Objawienia Pańskiego (po 6 stycznia). Tradycyjnie jednak w wielu kościołach kolędy pojawiają się na mszach aż do 2 lutego czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Nie odpowiada to jednak na pytanie, do kiedy faktycznie można śpiewać kolędy, jak to w końcu jest?

Czytaj także >>> Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Reklama

Spór o to, do kiedy można śpiewać kolędy, powraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. Liturgiści zwracają uwagę, że niepodobna śpiewać o “Jezusie malusieńkim” kiedy ten przyjmuje już chrzest w Jordanie. Zwolennicy przedłużonego śpiewania kolędy wskazują z kolei na rzymskie tradycje świąteczne, gdzie na Placu świętego Piotra choinka i szopka stoją właśnie aż do 2 lutego.

Po święcie Chrztu Pańskiego następuje pierwsza część okresu zwykłego. Należy wówczas śpiewać pieśni związane z treścią liturgii tego okresu. W przypadku utrwalonej tradycji śpiewania kolęd aż do święta Ofiarowania Pańskiego dopuszcza się wykorzystywanie zwrotek, których treść koresponduje z liturgią pierwszych tygodni okresu zwykłego. Można także śpiewać kolędy po zakończeniu liturgii.

Podsumowując. Teoretycznie o Jezusie Malusieńkim powinniśmy śpiewać do Niedzieli Chrztu Pańskiego. W tradycji utarło się jednak, że do 2 lutego w kościołach możemy słuchać kolęd i pastorałek. Zatem – do 2 lutego można śpiewać kolędy w Kościele.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę