Nasze projekty
Anna Druś

Biblia Polska: Wieszczowie językiem młodych

Biblia Polska to pomysł na odszkolnienie dzieł wielkich Polaków, tak by współcześni młodzi mogli odkryć je na nowo - mówi Andrzej Dubiel, organizator i pomysłodawca spektaklu Biblia Polska.

Reklama

Już 9 października w Nowym Targu odbędzie się niezwykłe widowisko – Biblia Polska. Czego mogą się spodziewać widzowie?

Przede wszystkim właśnie dobrego widowiska! Nasz pomysł polegał na tym, by wybitni aktorzy recytowali fragmenty największych dzieł polskich wieszczów, przy akompaniamencie dobrej, współczesnej muzyki, wykonanej przez najlepszych.

Kogo usłyszymy i zobaczymy?

Reklama
Reklama

Kierownikiem muzycznym jest Marcin Pospieszalski, a na scenie zobaczymy m.in. Dominikę Figurską, Rafała Królikowskiego, Dariusza Kowalczyka – reżysera spektaklu. Usłyszmy też Agnieszką Musiał, siostry Melosik, Agnieszkę Cudzich, Full Power Spirit, Sławomira Giska oraz chór Strefy Chwały. Wybrzmią utwory m.in. Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza czy Jana Pawła II.

 

Reklama
Reklama

Skąd pomysł na taki spektakl?

Z potrzeby przedstawienia wybitnych dzieł wielkich Polaków w sposób atrakcyjny dla współczesnych młodych ludzi, z potrzeby “odszkolnienia” ich nazwisk, kojarzących się z być może nudnymi dla nich lekcjami języka polskiego. Liczymy, że poruszy ich to widowisko nie tylko poprzez treść, ale i przez obraz. Zwłaszcza, że w tym roku świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kto będzie na widowni 9 października?

Reklama

Właśnie młodzież nowotarskich szkół. Już wiemy, że sala będzie pękała w szwach dlatego myślimy o tym, by widowisko pokazać w innych miastach.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Muza Dei, kojarzone z rekolekcjami Strefa Chwały…

Tak, tam zresztą, na tych rekolekcjach zrodził się cały pomysł i jednocześnie pierwowzór widowiska. W jednej z edycji Strefy Chwały brał udział właśnie Dariusz Kowalczyk, reżyser i aktor, który w ramach jednego z wieczorów przygotował krótki program artystyczny, w czasie którego recytował fragmenty dzieł Norwida. Wszystkich bardzo poruszył tamten spektakl, Dlatego pomyśleliśmy, żeby przygotować go w bardziej rozbudowanej artystycznie wersji, wzbogaconej o innych wykonawców i więcej utworów.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite