fot. Oscar Ivan Esquivel Arteaga/unsplash.com

Biblia, Księga, z której można czerpać miłość

Od czego zacząć czytanie Pisma Świętego? Dlaczego to jest tak ważne? I czy można się tego nauczyć tylko na studiach teologicznych? Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawia o Piśmie Świętym z s. Judytą Pudełko, dyrektorem Szkoły Biblijnej Collegium Joanneum.

Reklama

Alicja Samolewicz-Jeglicka: Dlaczego tak ważne jest czytanie Pisma Świętego?

S. Judyta Pudełko: Biblia to księga życia, w której jest zawarte słowo Boga. Słowo, które wypowiedział do człowieka i które nieustannie wypowiada. To jest księga, która nam przekazuje dzieje miłości Boga do człowieka oraz dzieje odpowiedzi człowieka na tą miłość. To także historia grzechu.

Wszystkie historie, które poznajemy w Piśmie Świętym nie są jakimiś skończonymi, zamierzchłymi opowieściami z dawnych czasów. One odzwierciedlają nasze życie. Pokazują, kim jest Bóg i kim jest człowiek. Dają możliwość lepszego zrozumienia samych siebie, poznania, kim jesteśmy w zamyśle Boga. To wszystko pokazuje nam Pismo Święte. Im bardziej będziemy je poznawać, tym bardziej nasze życie – jako osób wierzących – będzie pełne i dojrzałe. Dzięki temu będziemy mieć świadomość, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Reklama
Reklama

To od czego zacząć poznawanie Pisma Świętego?

Od samej lektury, od osobistego kontaktu. To nie jest jednak proste. Pismo Święte jest dziełem bosko-ludzkim. Mamy element Bożego prowadzenia autorów biblijnych. Ale to też dzieło konkretnych ludzi, w konkretnym czasie i konkretnej rzeczywistości. Dzieli nas od tych historii ogromna przestrzeń czasowa, mentalnościowa, kulturowa, historyczna i językowa. Potrzebujemy w tej lekturze wprowadzenia, naprowadzenia oraz komentarza: czym jest Pismo Święte? Jak powstawało? Na czym polega nieomylność Pisma Świętego? Potrzebny nam po prostu taki wstęp – start do lektury, bo każda z ksiąg to osobna historia.

Reklama
Reklama

Pismo Święte to nie jedna księga, to cała biblioteka. To kompendium wielu ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Do każdej z nich musimy podchodzić indywidualnie.  To ważne, by zrozumieć całą rzeczywistość jej powstania, przeznaczenia oraz jej adresatów. Bardzo ważna jest również aktualizacja każdej z ksiąg. Czyli – co to sowo mówi do mnie dziś. W mojej konkretnej sytuacji życiowej.

No dobrze… To mamy czas, siadamy, otwieramy Pismo Święte i… Czy są jakieś dobre metody czytania Biblii?

Reklama

Głównymi sposobami jest lektura dosłowna oraz lektura duchowa. Aby dojść do lektury duchowej musimy najpierw Pismo Święte zrozumieć w wymiarze dosłownym: do kogo ten tekst jest skierowany, o czym mówi, jakie są tam literackie formy wyrazu. To ważne, byśmy wiedzieli, co musimy rozszyfrować i poznać. Po prostu – jak ten konkretny tekst przetłumaczyć. W tym wszystkim nam pomaga lektura dosłowna.

Kolejny krok to lektura duchowa. Odkrywanie głębszego obrazu życia duchowego człowieka. Na przykład: czytamy o różnych doświadczeniach czy wojnach w Starym Testamencie. Lektura duchowa będzie pokazywać nam w tych obrazach kwestie życia duchowego człowieka. Pewnej walki pomiędzy dobrem a złem. Pokazani w Piśmie „dosłowni wrogowie” będą w lekturze duchowej rozumiani jako to, co niszczy człowieka. Działanie złego ducha, wady i namiętności, które sprowadzają człowieka z jego właściwej drogi. A bohater, czyli my – musi uzbroić się w duchową zbroję: moc Bożą oraz dary łaski Ducha Świętego. Wszystko po to, by walkę wygrać.

Pismo Święte może nam pomóc poznać kurs w Szkole Biblijnej Collegium Joanneum. Czego będziemy mogli się w tej szkole nauczyć?

Bardzo podstawowej wiedzy. To nie są pełne studia biblijne, które można rozpocząć dopiero po uzyskaniu magisterium z teologii. Pragniemy zaprosić na kurs, który będzie bardzo przystępny dla każdego słuchacza. Będzie zawierał elementy studiów teologicznych oraz biblijnych. Będzie przybliżał Pismo Święte człowiekowi, który nie ma czasu poświęcić się specjalistycznym studiom.

W szkole będzie można się dowiedzieć, czym jest Pismo Święte, jak powstało, do kogo jest skierowane, jak trzeba je czytać, a także poznać cały kontekst historyczno-kulturowo-geograficzno-archeologiczny. Pierwszy rok to ogólne wprowadzenie do Biblii oraz Stary Testament ze wszystkimi księgami. W kolejnym roku będzie wprowadzenie do Nowego Testamentu i księgi Nowego Testamentu. Planujemy dalszą kontynuację nauki dla tych, którzy będą chcieli jeszcze bardziej szczegółowo poznać Pismo Święte. Trzeci rok to wykłady tematyczne. Zagłębianie się w tematy i konkretne teksty.

…czyli ta szkoła jest dla wszystkich, nie tylko dla zaawansowanych.

Tak, ta szkoła jest dla wszystkich. Trzeba być pełnoletnim i trzeba być osobą wierzącą. Na stronie www.pwtw.pl jest zakładka Szkoła Biblijna Collegium Joanneum i zakładka: rekrutacja. Czekamy na dokumenty do 25 września. Na stronie można znaleźć wszelkie szczegóły.

Dzięki szkole będzie można odkryć, jak karty Pisma Świętego są pełne życia i łaski, jak mogą nas od wewnątrz dotykać, a także jak my możemy z nich czerpać wiedzę oraz Bożą miłość konieczną do naszego życia.


CZYTAJ WIĘCEJ O SZKOLE BIBLIJNEJ COLLEGIUM JOANNEUM


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę