Wiara w czasie epidemii. Czwartek, 30 kwietnia [RELACJA LIVE]
Z powodu pandemii musiała zostać przełożona wyczekiwana od pół roku beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Znamy także kolejny etap zdejmowania obostrzeń epidemicznych. Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień naszej relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
♦ Z powodu pandemii została przełożona na nieokreślony termin zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia
♦ Setki sióstr zakonnych z całej Polski na froncie walki z koronawirusem>>
♦ Papież prosi wiernych, aby w maju odmawiali różaniec w intencji uwolnienia od pandemii >list do wiernych
♦ Franciszek zaproponował również teksty dwóch nowych modlitw, jakie możemy odmawiać w intencji zakończenia pandemii >>
♦ Zamknięci w domach z dziećmi rodzice mają teraz szczególnie trudno. O możliwościach pomocy dla nich opowiada terapeutka z grup wsparcia>>
Redakcja relacji: Maciek Skotnicki, Anna Druś, Karolina Hołownia, Otylia Sałek
W diecezji opolskiej @bpAndrzejCzaja od 1 maja łagodzi – przy zachowaniu środków ostrożności – ograniczenia liturgiczne, wraca np.:
– zwyczajna forma pogrzebu,
– spowiedź w konfesjonałach,
– posługa ministrantów (na razie starszych, od 13 lat)https://t.co/b2Hgr1bUBi— ks. Marek Lis ن (@ksMarekLis) April 30, 2020
Dziś rano wśród pracowników Stolicy Apostolskiej stwierdzono kolejny przypadek zarażenia koronawirusem, podał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
W komunikacie zaznaczono, że chodzi o osobę, która miała objawy od pierwszej połowy marca i z tego powodu przebywała w kwarantannie domowej. Przed powrotem do pracy, jako środek zapobiegawczy, pracownik został przebadany i stwierdzono wynik pozytywny na obecność choroby COVID -19. Obecnie po raz kolejny przebywa on w domu na kwarantannie – czytamy w komunikacie podpisanym przez szefa watykańskiej Sala Stampa. Jest to 11 przypadek stwierdzenia koronawirusa wśród pracowników Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.
KAI
W poniedziałek mamy udać się na kwarantannę, a zastąpią nas ojcowie dominikanie – mówi s. Julietta Homa, dominikanka, która wraz z innymi siostrami od Wielkiego Piątku pomaga w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie z powodu koronawirusa zabrakło ludzi do pracy.
Czytaj więcej>>
Biskup toruński Wiesław Śmigiel wzywa wiernych do modlitewnego wsparcia sióstr szarytek z Chełmna i ich podopiecznych. Klasztor i placówki prowadzone przez siostry zostały dotknięte epidemią koronawirusa. Zakażonych jest ponad 40 osób – sióstr i pracowników świeckich.
Jeszcze do niedawna Siostry Miłosierdzia z Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej, znane jako szarytki z Chełmna, same niosły pomoc potrzebującym. Niestety podczas niesienia pomocy chorym i cierpiącym siostry zostały zarażone koronawirusem.
KAI
Podobno był jedynym takim przypadkiem w Warszawie: młody, zdrowy organizm, bez chorób współistniejących, który po zarażeniu koronawirusem właściwie otarł się o śmierć. – I w życiu i w śmierci należymy do Pana – mówi dziś ks. Paweł Komar z Grójca, wyleczony z COVID-19.
Do szczególnej modlitwy za anonimowe ofiary pandemii pochowane we wspólnych grobach zachęcił papież podczas porannej Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty. W homilii Ojciec Święty przypomniał, że głoszenie Jezusa nie jest prozelityzmem, ale dawaniem świadectwa wiary swoim życiem i modlitwą do Ojca, aby pociągnąć ludzi do Syna.
Co najmniej 15 ofiar śmiertelnych pochłonęła dotąd pandemia wśród zakonnic i zakonników na terenie archidiecezji nowojorskiej – donosi amerykańska agencja katolicka CNA.
– Ten dylemat przeżywałem od początku pandemii. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o przełożeniu beatyfikacji, ponieważ osoba Prymasa, jego wielkość i powszechna znajomość jest tak duża, że udział w beatyfikacji powinien być dostępny dla szerokiej rzeszy wiernych – mówi kard. Kazimierz Nycz w specjalnym wywiadzie dla Stacji7.
Dziś dotarły informacje, że do 48 osób wzrosła liczba zakażonych w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wicentego a Paulo i domu pomocy społecznej w Chełmnie. Módlmy się za nich, a także za innych chorych, zmarłych i ich rodziny oraz personel medyczny i wolontariuszy.
— Przewodniczący Episkopatu (@Abp_Gadecki) April 29, 2020
Przesunięta będzie nie tylko czerwcowa beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, ale także inne beatyfikacyjne uroczystości zaplanowane na maj i czerwiec na całym świecie. “Z powodu przedłużającej się sytuacji pandemii i koniecznych środków ostrożności, które należy podjąć w odniesieniu do ceremonii religijnych z udziałem wielu wiernych, na prośbę samych zainteresowanych biskupów, beatyfikacje, które zostały ustalone na najbliższe miesiące, zostają przełożone na późniejszy termin – poinformowała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.”
Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe, bo po byśmy nie ruszyli tłumnie na majówkę. Gromadząc się tworzymy większe ryzyko zakażenia – przestrzegł premier. Zapowiedział też otwarcie od 4 maja galerii handlowych, instytucji kultury takich jak muzea, ośrodków rehabilitacji, boisk sportowych dla dzieci i młodzieży – z koniecznością zapewnienia dystansu społecznego.
Wymienił 3 kryteria dalszego przyspieszania gospodarki: wskaźnik zdrowienia zarażonych, dystansowanie społeczne, wydajność służby zdrowia.
Chcemy dopuścić od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli, potem także hoteli i galerii handlowych. Otwieramy gospodarkę ale nawet o centymetr nie zdejmujemy środków ostrożności – zapowiedział premier podczas konferencji prasowej 29 kwietnia w Warszawie.
Mamy 197 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (57), dolnośląskiego (39), pomorskiego (28), wielkopolskiego (23), kujawsko-pomorskiego (19), małopolskiego (11), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (4), podkarpackiego (3),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 29, 2020
lubelskiego (3), świętokrzyskiego (2).
Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 62-K i 93-M Tychy, 73-K, 70-K i 96-M Zgierz, 84-K Kraków, 86-M Racibórz, 76-M, 72-K, 90-K Łańcut.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 29, 2020
W minionych dniach u kolejnej osoby pracującej w Watykanie wykryto wirus COVID-19 – poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Objawy u tej osoby pojawiły się w marcu i pozostała ona w izolacji pracując zdalnie. Obecnie przechodzi kwarantannę, a w ramach środków zapobiegawczych podjęto niezbędne środki sanitarne w miejscu pracy oraz przeprowadzono kontrole wśród współpracowników, które przyniosły wyniki negatywne.
KAI
Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie.
Jutro premier @MorawieckiM przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu.— Piotr Müller – rzecznik rządu (@PiotrMuller) April 28, 2020
FOT. Krystian Maj/KPRM/Flickr
Zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zostaje bezterminowo zawieszona – ogłosił właśnie metropolita Warszawy kard. Kazimierz Nycz. Nowy termin zostanie ustalony i podany z wyprzedzeniem po ustaniu pandemii koronawirusa.
W Buenos Aires, stolicy Argentyny, szczególnie dotknięta infekcją koronawirusa jest dzielnica Flores, w której urodził się papież Franciszek i później pracował jako młody ksiądz. Poinformowała o tym argentyńska gazeta „Clarin” opierając się na statystykach z argentyńskiego ministerstwa zdrowia.
Flores, w której zarejestrowano 100 infekcji, jest najbardziej zainfekowaną dzielnicą Buenos Aires. Znajduje się w niej dom rodzinny, w którym urodził się Jorge Mario Bergoglio, przedszkole i szkoła podstawowa, do których uczęszczał przyszły papież oraz jego kościół parafialny.
Według stanu na 27 kwietnia w Argentynie zarejestrowano 3.892 infekcji koronawirusa, z czego 856 w Buenos Aires.
KAI
Doczesne szczątki błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, której 2. rocznica beatyfikacja przypada dzisiaj, spoczywają w kościele św. Mikołaja w Krakowie. – W dobie pandemii wiele osób telefonuje czy przesyła do nas maile z prośbą o modlitwę w intencji zdrowia i bezpieczeństwa – mówi proboszcz parafii i kustosz relikwii błogosławionej, ks. Józef Gubała.
Jak zaznacza kapłan, mimo pandemii kościół św. Mikołaja jest cały czas otwarty, a kult błogosławionej pionierki pielęgniarstwa parafialnego i społecznego wciąż się rozwija. – Ludzie cały czas za przyczyną Hanny Chrzanowskiej oddają swoje życie i zdrowie Bogu. W tej trudnej sytuacji epidemicznej nasiliło się to jeszcze bardziej i coraz więcej osób prosi o przesłanie relikwii czy też obrazka z błogosławioną – opisuje.
KAI
Już 377 sióstr zakonnych z całej Polski włączyło się w doraźną pomoc w różnych Domach Pomocy Społecznej na terenie kraju, gdzie epidemia koronawirusa dała się szczególnie we znaki. Biuro prasowe Episkopatu policzyło wszystkie siostry angażujące się we wszelką pomoc.
Koronawirus wpływa na wykreślanie kolejnych terminów z kalendarza papieża Franciszka. Jak donosi rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA, najprawdopodobniej rok 2020 będzie pierwszym rokiem bez podróży papieża od 1978 roku.
377 sióstr posługuje we wszystkich województwach w związku z brakami personalnymi spowodowanymi epidemią. Dodatkowo 483 siostry pracują na co dzień w placówkach medycznych, pomocy społecznej i opiekuńczo-wychowawczych; 32 jest lekarkami, a 1020 pielęgniarkami. W szycie maseczek i fartuchów ochronnych zaangażowanych jest 1137 sióstr.
– Siostry pomagają w robieniu zakupów, przygotowują prowianty i ciepłe posiłki, pomagają rodzinom objętym kwarantanną, udzielają wsparcia poprzez rozmowy telefoniczne – powiedziała s. Joanna Olech, urszulanka, sekretarz generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Siostry uszyły także kilkaset tysięcy maseczek i 650 fartuchów ochronnych, m.in. dla szpitali, DPS, ZOL, Urzędów Gminy, bezdomnych.
Z powodu braków kadrowych siostry pracują w szpitalach, hospicjach, DPS-ach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
KAI
Dziś przypada święto Matki Bożej z Montserrat, patronki Katalonii i jednej z dziewięciu patronek Hiszpanii. W tym roku z racji panującej pandemii uroczystości miały charakter niezwykle skromny.
Nazwa Montserrat pochodzi z języka katalońskiego i znaczy „wzgórze ząbkowane”, tzn. góra, która przypomina piłę, z zębami skierowanymi ku niebu. Historia sanktuarium zaczęła się w 880 r., kiedy mali pastuszkowie ujrzeli światło, które zstępowało prosto z nieba i oświetlało górę. Słychać też było piękną melodię. Kiedy zjawisko powtórzyło przez kilka kolejnych sobót postanowili wejść na szczyt góry. W jednej z jaskiń znaleźli figurę Matki Bożej. Biskup Manresy nakazał wybudować kościół, który dał początek obecnemu klasztorowi benedyktynów.
Do Montserrat zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Europy. Odwiedziło go wielu świętych w tym m. in. Rajmund z Penyafortu, Antoni Maria Claret, Ignacy Loyola czy Jan Paweł II. 12 września 1881 r. papież Leon XIII ustanowił Matkę Bożą z Montserrat patronką Katalonii. „Moreneta”, czyli Czarna Madonna jest jedną dziewięciu patronek regionów autonomicznych w Hiszpanii i symbolem chrześcijańskiej historii Katalonii.
KAI

flickr.com/paullew
Epidemia koronawirusa uświadamia nam, że edukacja nie sprowadza się jedynie do przekazu pewnych treści, lecz opiera się na relacji między uczniami i nauczycielem, który przekazuje nie tylko wiedzę, ale także wartości. Zwraca na to uwagę kard. Giuseppe Versaldi, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Podkreśla on, że kryzys, w jakim znalazła się oświata na skutek epidemii, dotyka też szkół katolickich, do których uczęszcza 61 mln uczniów na całym świecie. Nie lekceważąc aktualnych trudności, kard. Versaldi ma nadzieję, że pomogą one zrobić krok naprzód, zwłaszcza gdy chodzi o korzystanie z nowych technologii.
KAI
Zakonnice z miasta Valladolid (Hiszpania) wykonały choreografię do melodii „Resistiré”. Piosenka stała się hymnem przeciwko epidemii Covid-19.
Okazało się, że byłyśmy pierwszymi wolontariuszkami, które odpowiedziały na apel o pomoc. W tych ludziach dotykamy cierpiącego Chrystusa – mówią trzy siostry z Łagiewnik, które zgłosiły się ja wolontariuszki do zarażonego koronawirusem Domu Opieki Społecznej w Kaliszu.
Często zaczynamy iść za Jezusem, przyjmując wartości Ewangelii, a w połowie drogi nachodzi nas inna idea, widzimy pewne znaki i oddalamy się. Módlmy się o łaskę przypominania o tym pierwszym spotkaniu z Nim – mówił dziś w porannej homilii Ojciec Święty.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/BPQphwKajz
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 27, 2020
Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (34), śląskiego (31), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (13), małopolskiego (12), opolskiego (7), pomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 27, 2020
W wieku niespełna 55 lat zmarł 26 kwietnia wskutek zarażenia koronawirusem biskup żeleznogorski i lgowski Beniamin (Korolow) Wcześniej zmarło dwóch duchownych: ks. protojerej Aleksandr Agiejkin – proboszcz katedry moskiewskiej w Jełochowie – 21 bm. w wieku niespełna 49 lat i 25 bm. diakon z tejże cerkwi Jewgienij Trofimow (61 lat).
W Rosji jest obecnie prawie 81 tys. zarażonych koronawirusem. Tylko w ciągu jednej doby odnotowano tam 6361 przypadków zachorowania.
KAI
Niemałe zdziwienie towarzyszyło wiernym, którzy w niedzielę 16 kwietnia uczestniczyli w Mszach św. sprawowanych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. W trakcie kolekty, siostra zakrystianka wyszła z koszykiem, ale zamiast zbierania przysłowiowej tacy, rozdawała każdemu po maseczce ochronnej.
– Pomysł wziął się z potrzeby chwili. Zawsze w Dolinie Miłosierdzia staramy się naszymi akcjami charytatywnymi odpowiadać na konkretną potrzebę. Teraz wszyscy potrzebują maseczek, zatem siostry zakonne je szyją, a my rozdajemy – wyjaśnia ks. Andrzej Partika, kustosz Sanktuarium. Proboszcz zapowiada również, że podobne akcje będą odbywały się w kolejne niedziele.
KAI
O rewolucji w przestrzeni powietrznej i ciekawym zastosowaniu dronów pisze w dzisiejszym wydaniu dziennik “Rzeczpospolita”. Według doniesień gazety Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz m.in. Ministerstwo Zdrowia chcą polskie bezzałogowce zaprząc do rozwożenia próbek z wymazami do badań na obecność koronawirusa, dezynfekowania przestrzeni publicznej a nawet… mierzenia temperatury przechodniów.
– Covid-19 prawdopodobnie zostanie z nami na długo, musimy przygotować się zatem do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, a bezzałogowce mogą to życie z wirusem usprawnić – mówi jeden z rozmówców dziennika>>
ad
W niedzielę wieczorem premier Włoch ogłosił założenia “drugiej fazy” walki z pandemią, która będzie obowiązywała od 4 maja. Wśród wielu zaplanowanych aktywności zabrakło możliwości sprawowania Mszy św. z ludem, chodź rząd wspólnie z episkopatem analizował zasady bezpiecznego uczestniczenia w Eucharystii. W oficjalnym komunikacie włoscy biskupi zaprotestowali przeciwko tej decyzji rządu.
Włoscy biskupi, w komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Włoch przypomnieli słowa minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese, która w ubiegłym tygodniu zapewniała, że rząd analizuje nowe przepisy, zezwalające na łatwiejszy dostęp do sprawowania kultu. Przypominają, że deklaracja ta była rezultatem niełatwych rozmów, pomiędzy sekretariatem episkopatu, wspomnianą minister i prezydium włoskiego rządu.
“Teraz, po tych tygodniach negocjacji, podczas których Konferencja Episkopatu Włoch przedstawiła wytyczne i protokoły, zgodnie z którymi należy wejść w fazą przejściową w pełnej zgodności ze wszystkimi przepisami zdrowotnymi, dekret prezydium Rady Ministrów przyjęty dziś wieczorem arbitralnie wyklucza możliwość odprawiania Mszy św. z ludem” – zauważają biskupi. Przypominają też o kompetencjach strony rządowej i kościelnej w tej kwestii.
KAI
Zakonnicy z krakowskiej prowincji franciszkanów w czasie epidemii koronawirusa podjęli się różnych zadań charytatywnych. W Krakowie trzej bracia-kapłani rozpoczęli współpracę z jednym z domów pomocy społecznej i punktem socjalnym Caritasu jako wolontariusze, a domy pielgrzyma w Kalwarii Pacławskiej i Harmężach zostały oddane do dyspozycji samorządu na miejsca kwarantanny.
W Krakowie bracia każdego dnia wydają żywność potrzebującym, dowożą zakupy osobom starszym i schorowanym, a jeden z nich wykonuje niezbędne prace wobec dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
Dwóch braci w Małopolsce i sześciu na Dolnym Śląsku niebawem rozpocznie swoją posługę w domach opieki społecznej. Jedynie dwóch z trzynastu braci, którzy swojemu prowincjałowi zgłosili gotowość do służby starszym i chorym, czeka jeszcze na swój przydział.
KAI