Nasze projekty

Benedykt XVI przyjął trzecią dawkę szczepionki. „Zrobił to z przekonania”

W wywiadzie dla "Vatican Magazine" abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI, poinformował, że papież senior przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. "I to z przekonania" - powiedział.

fot. Jeffrey Bruno / Flickr

Abp Gänswein popiera wezwania papieża Franciszka do szczepień, jednak – jak podkreślił – „nie należy nikogo zmuszać„.

Ale trzeba odwołać się do sumienia – powiedział. Zapytany, czy Benedykt XVI ma podobne zdanie odpowiedział: Inaczej nie kazałby się szczepić trzy razy. Jak podkreślił, obaj przyjęli trzecią dawkę szczepienia „z przekonania”.

Jak przypomniał, jesienią 2020 roku, kiedy szczepionki nie były jeszcze dostępne, na koronawirusa ciężko zachorował przewodniczący episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassettiego.

Reklama

Kard. Bassetti poinformował, jak okrutne to było i że mógł tylko ostrzec przed jakąkolwiek formą ideologicznej krucjaty przeciwko szczepieniom – powiedział abp Gänswein.

O relacjach z Franciszkiem: jesteśmy różnymi osobowościami

W wywiadzie skomentował również swoje relacje z papieżem Franciszkiem, które określił, jako „dobre, choć nie zawsze wolne od napięć„. Jak łatwo zauważyć, jesteśmy zupełnie różnymi osobowościami – powiedział arcybiskup. Widać dokładnie, czego chcę, jeśli nie, to powiem to wyraźnie – zaznaczył abp Gänswein. Z punktu widzenia Franciszka nie zawsze było to najlepsze rozwiązanie – dodał.

Jak podkreślił, trudno przyjął decyzję Franciszka o zwolnieniu go z obowiązków prefekta Domu Papieskiego i uczynieniu wyłącznie prywatnym sekretarzem Benedykta XVI. Chodziło przede wszystkim o odbiór i interpretację mediów, jednak później papież wyjaśnił, że „chciał go zabrać z linii ognia tylko z konkretnego powodu”.

Reklama

Franciszek powiedział arcybiskupowi, że dla niego samego z posłuszeństwa zawsze wynikało coś dobrego i że nie powinien słuchać mediów. Przyjemne jest to, że można z nim rozmawiać otwarcie i bezpośrednio – powiedział abp Gänswein o papieżu Franciszku.

„W poprzednich pontyfikatach też były różnice czy przerwy”

Nie powtórzył jednak swojego stwierdzenia, że „żadna kartka papieru” nie mieści się między dwoma papieżami. Moja ówczesna ocena pochodziła z drugiego roku urzędowania Franciszka. Byłem przekonany, że istnieje wyraźna ciągłość – powiedział abp Gänswein. Jednak zdał sobie sprawę, że nie jest to prawdą. Ale w poprzednich pontyfikatach też były różnice czy przerwy. To jest normalne – stwierdził.

Arcybiskup skomentował krytycznie wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na temat Kościoła katolickiego i nadużyć seksualnych.

Reklama

Niewątpliwie politycy i głowy państw mają prawo do wyrażania krytyki. Zastanawiam się jednak, czy to właściwe, że niemiecki prezydent federalny, w którego własnym Kościele i w którego własnym kraju prawie w ogóle nie doszło do zajęcia się z przypadkami nadużyć w wielu instytucjach państwowych, podnosi moralnie palec przeciwko Kościołowi katolickiemu – powiedział abp Gänswein.

„Przesadzone żądania wyprowadzają niemiecki Kościół z Kościoła”

Pod koniec października, po rozmowach w Watykanie, Steinmeier podkreślił, jak ważne jest, aby Kościół stawił czoła nadużyciom, bo to należy się przede wszystkim ofiarom. Ale w obliczu wielkich wyzwań, rząd i społeczeństwo potrzebują również wiarygodnych Kościołów jako partnerów. Aby wzmocnić wiarygodność, konieczne są jednak zdecydowane reformy.

Abp Gänswein skrytykował również oczekiwanie Steinmeiera, że projekt reformy „Drogi Synodalnej” w Niemczech będzie „zbawienną odpowiedzią na nadużycia w Kościele katolickim”.

Sekretarz Benedykta XVI podzielił pogląd biskupa Ratyzbony Rudolfa Voderholzera, że reformy postulowane w „Drodze Synodalnej” są „nadużyciem”.

Jeśli nie ma wcześniejszego zrozumienia istoty rzeczy, to będzie wielkie rozczarowanie. Częściowo przesadzone żądania wyprowadzają niemiecki Kościół z Kościoła powszechnego, czemu muszą zapobiec albo biskupi, albo Watykan – zaznaczył abp Gänswein.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę