Nasze projekty

Najbliższy współpracownik wspomina Benedykta XVI: „Miał wiarę o niesamowitej głębi”

"Benedykt XVI nie chciał zdobyć sławy dla siebie, ale przyczynić się do dobrej opinii Kościoła i wiary" - powiedział abp Georga Gänsweina, długoletni sekretarz papieża Benedykta XVI.

fot. print screen EWTN Polska/YouTube

Nigdy nie znałem bardziej skromnej osoby niż on, z inteligencją, która „ścina włosy” i wiarą o niesamowitej głębi – powiedział abp Georg Gänswein, długoletni prywatny sekretarz Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich. Moje najgłębsze przekonanie jest takie, że znać Josepha Ratzingera to trzymać w rękach skarb! – powiedział abp Gänswein.

Najbliższy współpracownik o Benedykcie XVI: „nigdy nie stawiał siebie w centrum uwagi”

Abp Gänswein wziął udział w prezentacji tomu wywiadów pt. „Joseph Ratzinger w dialogu ze swoimi czasami”, która odbyła się w czwartek w Rzymie.

Benedykt XVI nigdy nie stawiał siebie w centrum uwagi, ale chciał otworzyć swoje serce i oczy na Boga. Nie chciał zdobyć sławy dla siebie, ale przyczynić się do dobrej opinii Kościoła i wiary – zaznaczył abp Gänswein.

Reklama

Joseph Ratzinger spędził całe swoje życie poszukując prawdy, znajdując ją i głosząc ją w każdy możliwy sposób – choć nie zawsze zjednywał sobie w ten sposób przyjaciół. Ale to jest siła, którą Joseph Ratzinger pokazał od pierwszego dnia swojego życia, jako bardzo młody profesor, aż do ostatniego dnia, we wszystkich dziedzinach, czy to akademickich, kościelnych, czy nawet politycznych. Powiedział to, co miał do powiedzenia z poczucia obowiązku i bez lęku – wyznał abp Gänswein.

Ponadto, podczas wizyty w Rzymie, abp Gänswein w piątek odprawił mszę św. przy grobie Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra oraz został przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji. W piątek wieczorem weźmie udział w uroczystości wręczenia Nagroda Ratzingera. W tym roku uhonorowani zostali” irlandzki teolog prof. Cyril O’Regan i japoński rzeźbiarz Etsuro Sotoo.

ZOBACZ TEŻ: Biskupi: przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z Konstytucją

Reklama

Nagroda Ratzingera jest główną inicjatywą watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Zgodnie ze statutem przyznawana jest „uczonym, którzy wyróżnili się szczególnymi zasługami w publikacjach i/lub badaniach naukowych”. W ostatnich latach zakres laureatów nagrody rozszerzył się również o sztukę inspirowaną chrześcijaństwem.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja