Nasze projekty

Micheasz z Księgi Królewskiej. Prorocy od A do Z

Micheasz miał odwagę przeciwstawienia się 400 prorokom

Reklama

O proroku: Nie należy go mylić z autorem księgi Micheasza. Syn Jimli, żył w Izraelu za czasów króla Achaba. Znamy go tylko z jednego wydarzenia (1 Krl 22,5-28; 2Krn 18,4-27).

Główne przesłanie: To historia, w której Achab (król Izraela) prosi o pomoc Jozafata (króla Judy), by razem wyruszyć przeciwko Syryjczykom w Ramot w Gileadzie. Najpierw jednak mają zapytać poprzez proroków o zdanie Boga na temat tego przedsięwzięcia. Prorok Micheasz ma zadziwiającą odwagę przeciwstawienia się radzie 400 proroków, którzy przepowiadają powodzenie planowanej wyprawy. Słowo Micheasza się wypełniło: Izrael i Juda przegrali, a Achab zginął w bitwie. Opowieść dotyka tematów prawdziwego i fałszywego proroctwa oraz odwiecznego pytania o to kto w Izraelu jest prawdziwym ośrodkiem władzy: król czy prorok?

Cytat: Wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem, powiedział: „Ja go zwiodę”. Wtedy Pan rzekł do niego: „Jak?” On zaś odrzekł: „Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków” (1Krl 22,21-22).

Reklama

Poznaj wszystkich proroków Starego Testamentu!


 

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę