Nasze projekty
ks. Piotr Jutkiewicz

Amos. Prorocy od A do Z

Nie miał szlachetnego pochodzenia ani wykształcenia, był zwykłym pasterzem, ale przez to właśnie doskonałym reprezentantem ubogich

Reklama

O proroku: Choć pochodził z południowego królestwa Judy, został posłany by pełnić swą misję w stolicy królestwa północnego, co czyniło ją tym trudniejszą. Nie miał szlachetnego pochodzenia ani wykształcenia, był zwykłym pasterzem, ale przez to właśnie doskonałym reprezentantem ubogich. Jego głoszenie przypada na okres, w którym królestwo północne bogaci się i rozrasta, co prowadzi do fałszywego poczucia bezpieczeństwa.

Główne przesłanie: Pośród strasznych wizji końca świata, nazywanego Dniem Pańskim, jaśnieje nadzieja przyszłej sprawiedliwości, którą wymierzy Bóg. Z ogólnego zniszczenia ocaleje reszta wierna Panu. Wątki troski o ubogich powracają w NT szczególnie w Ewangelii Mateusza i Liście Jakuba, a cytaty z proroka, z twardymi wobec Izraela a przychylnymi wobec pogan słowami, pojawiają się w Dziejach Apostolskich w mowach Szczepana i Jakuba.

Cytat: Nie jestem ja prorokiem ani nie jestem uczniem proroków, gdyż jestem pasterzem i tym, który nacina sykomory. Od trzody bowiem wziął mnie Pan i rzekł do mnie Pan: „Idź, prorokuj do narodu mego, izraelskiego!” (Am 7,14-15)

Reklama
Reklama

Poznaj innych proroków Starego Testamentu!


 

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite