Nasze projekty
fot. TGD/YouTube.com

„Mario, czy Ty wiesz?” w wykonaniu Kuby Badacha i TGD

"Mario, czy Ty wiesz, że to właśnie On pokona grzech i śmierć? Dziecko śpiące w Twych ramionach, na imię ma JAM JEST". Czy znacie ten wyjątkowy utwór? Poznajcie jego historię, ale przede wszystkim jego wyjątkowe i niezwykle przejmujące wykonanie Kuby Badacha wraz z zespołem TGD!

Reklama

Mogłoby się wydawać, że „Mary, did you know?” to utwór, który zdobył ogromną popularność w 2014 roku, kiedy to w wyjątkowej, akustycznej wersji nagrał go zespół Pentatonix. Sama piosenka ma jednak swoje początki w latach 80. ubiegłego wieku.

Piosenka ze scenariusza

Jej tekst napisał w 1984 roku Mark Lowry, a powstała ona ze scenariusza przedstawienia bożonarodzeniowego, jakie przygotowywał w swoim kościele. Zacząłem myśleć o pytaniach, które zadałbym Maryi, gdybym miał usiąść i napić się z nią kawy. Jak to było? Co wiedziałaś? Czego nie wiedziałaś? – mówił w jednym z wywiadów Lowry. Tych właśnie pytań użyto pomiędzy scenami spektaklu.

7 lat później udało się znaleźć chętnego na skomponowanie muzyki do tego tekstu. Tego zadania podjął się Buddy Greene. Jako pierwszy piosenkę nagrał w 1991 roku Christian Michael English na swoim albumie solowym. W tym czasie wszyscy trzej muzycy grali także razem w zespole Gaither Vocal Band, z którym także kilkakrotnie nagrywali tę piosenkę.

Reklama

„Biblia mówi wyraźnie, że Maryja wiedziała”

Piosenka spotkała się także z krytyką teologiczną. Luterańska pisarka Holly Scheer, odnosząc się do retorycznego brzminia tytułu piosenki, napisała, że „każdy, kto choć trochę zaznajomił się z biblijnym opisem poczęcia i narodzin Chrystusa, nie powinien pytać, czy Maria wiedziała, ponieważ Biblia wyraźnie nam mówi, że tak było”.

Michael Frost, teolog baptysta, zasugerował wręcz, że jest to „najbardziej seksistowska piosenka bożonarodzeniowa, jaką kiedykolwiek napisano”. Jego zdaniem piosenka ta „traktuje Maryję jak bezmyślne dziecko” oraz proponuje, by wyobrazić sobie Abrahama, którego 17 razy pyta się, czy wiedział, że zostanie ojcem narodów.

Komentatorzy katoliccy zwracali natomiast uwagę na słowa „To Dziecię, które urodziłaś, wkrótce Cię wybawi”, które mogą wprowadzać w błąd lub podważać przekonanie, że Maryja została poczęta bez grzechu.

Reklama

Setki nagrań

Mimo głosów sprzeciwu utwór „Mary, did you know” okazał się hitem. Od roku 1991 nagrały go już setki artystów, w różnych aranżacjach i stylach muzycznych. Kilka z tych nagrań plasowało się w pierwszej dziesiątce uznanych list przebojów. Jedną z najsłynniejszych wersji nagrał w 2014 roku zespół Pentatonix. Dziś ich akustyczne wykonanie liczy na YouTubie ponad 272 mln wyświetleń.

Rok później piosenka dotarła szeroko do polskich słuchaczy za pośrednictwem zespołu TGD, który zamieścił na płycie „Kolędy świata” polską wersję utworu. Do nagrania zaproszono Kubę Badacha. Dziś dla wielu osób piosenka „Mario, czy już wiesz” jest nieodłącznym elementem oczekiwania na Boże Narodzenie.

Pod filmem znajdziecie tekst piosenki w tłumaczeniu Piotra Nazaruka.

Reklama

Mario, czy Ty wiesz? – tekst piosenki

Mario, czy już wiesz, kim okaże się
Twój Syn, Twój mały chłopiec?
Mario, czy Ty wiesz, że te stópki dwie
Po wodzie będą kroczyć?
Czy Ty wiesz, że ta mała dłoń
Powstrzyma wielki wiatr,
Że dałaś życie Temu,
Kto Tobie życie da?

Mario, czy Ty wiesz, że pewnego dnia
Przywróci wzrok ślepemu?
Mario, czy już wiesz, że Twój Synek ma
Wybawić nas od złego?
Czy Ty wiesz, że Twój chłopiec już
Niebiańskie ścieżki zna,
Że patrząc w Jego oczy,
Najświętszą widzisz twarz?

Ślepemu wzrok, głuchemu dźwięk
Zmarłemu życia dar.
Chromemu krok, niememu pieśń
Przynosi Chrystus Pan.

Mario, czy już wiesz, kim naprawdę jest
Maleńki Twój bohater?
Mario, czy Ty wiesz, że pewnego dnia
On będzie rządzić światem?
Czy Ty wiesz, że to właśnie On
Pokona grzech i śmierć?
Dziecko śpiące w Twych ramionach
Na imię ma JAM JEST.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę