Nasze projekty
fot. Jarosław Kruk/ Wikimedia

„Od razu powiedziałem, że tego nie nagram”. Dlaczego Zbigniew Wodecki nie chciał śpiewać „Pszczółki Mai”?

Na opowieściach o niepozornej małej pszczółce Mai i jej przyjaciołach wychowało się co naj mniej kilka pokoleń, a słowa tytułowej piosenki za Zbigniewem Wodeckim potrafi wyśpiewać nie jeden dorosły. Mało kto wie, że artysta wcale nie chciał jej wykonywać. Przypomnijmy sobie te kultowe słowa i melodię!

Reklama

Serial o pszczółce Mai, który przemycał w umiejętny sposób wiele wiedzy przyrodniczej, czasem nieco zniekształcając rzeczywistość stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych bajek na całym świecie. Aż ciężko uwierzyć, że „Pszczółka Maja” miała być tylko kilkuodcinkową serią, a do zaśpiewania tytułowej piosenki nie było chętnych. Choć ostatecznie wykonał ją doskonały i wszystkim dobrze znany Zbigniew Wodecki, nie było to do końca tak oczywiste.

„Jakiś sympatyczny robak latał, który potem okazał się być pszczołą”

W oryginale piosenkę tę wykonywał czeski piosenkarz Karel Gott. Gdy poproszono Zbigniewa Wodeckiego o to, aby nagrał swoją wersję nie chciał się na to zgodzić. Uważał, że jego tonacja głosu zupełnie nie pasuje do tego utworu. Pamiętam to jak dziś. Miałem trzy koncerty w Teatrze Buffo i przyszła do mnie pani, która przyniosła mi kasetę z piosenką śpiewaną w oryginale przez Karela Gotta. Od razu powiedziałem, że tego nie nagram, bo Gott jest tenorem, a ja śpiewam barytonem, więc on śpiewa wyżej ode mnie. Poza tym, podkład nagrany był w jego tonacji. Ale ta pani się uparła. To było coś niesamowitego, jakby jej głównym zadaniem było zmuszenie mnie do nagrania tej piosenki – wspomniał po latach artysta.

Koniec końców piosenkarz stwierdził, że skoro mu nie wierzą, to on udowodni, że ma rację. Pojawił się na nagraniach, zaśpiewał i tak „Pszczółka Maja” w jego wykonaniu stała się ogromnym hitem, a jego głos towarzyszył pokoleniom. Zobaczyłem kawałek czołówki, który nic mi nie mówił. Jakiś sympatyczny robak latał, który potem okazał się być pszczołą. Założyłem słuchawki, zaśpiewałem piosenkę za pierwszym razem, wyszedłem ze studia i mówię, że za wysoko było, bo falsetem musiałem śpiewać. A oni w studio krzyczeli, że świetnie wyszło i tak zostawili – opowiadał Zbigniew Wodecki.

Reklama

Posłuchaj tej niezwykłej piosenki w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego:

Tekst piosenki:

Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie
Świat, w którym baśń ta dzieje się,
Maleńka pszczółka mieszka w nim
Co wieść chce wśród owadów prym.

Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają,
Wszyscy Maję znają i kochają.
Maja fruwa tu i tam
Świat swój pokazując nam.
Dziś spotka Was maleńka, zwinna pszczółka Maja,
Śmiała, sprytna, rezolutna Maja
Mała przyjaciółka Maja
Maju, (Maju) Maju, (Maju)
Maju cóż zobaczymy dziś?

Mała, rezolutna Maja,
Maju, (Maju) baju, (baju)
Maju cóż zobaczymy dziś

Tekst pochodzi z tekstowo.pl


pa, radiopogoda.pl, wiadomosci.wp.pl, wikipedia.org/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę