5 tajemnic
Podobnie jak różaniec Koronka do Ducha Świętego składa się z 5 tajemnic. Opowiadają one o obecności Ducha Świętego w wydarzeniach życia Maryi, Jezusa i Kościoła.
Odmówienie Koronki do Ducha Świętego jest bardzo proste. Osoby, które potrzebują namacalnej koronki, by móc przesuwać paciorki, muszą jednak zaopatrzyć się w nietypowy egzemplarz koronki. Jedna tajemnica liczy bowiem nie 10, a 7 wezwań – w nawiązaniu do 7 darów Ducha Świętego.
Każda z tajemnic składa się z 7-krotnego wezwania „Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca swych wiernych…” i kończy się aktem „Ześlij Ducha Twego”.
Koronka do Ducha Świętego. Jak ją odmawiać?
Znak krzyża
Następnie 5 razy powtarza się następującą sekwencję:
- Tajemnica
- 7 razy: Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca Twych wiernych – I ogień Twojej miłości w nich zapal
- 1 raz: Ześlij Ducha Twego, a powstanie życie – I odnowisz oblicze ziemi
- Módlmy się: Boże, któryś pouczył serca wiernych światłem Ducha Świętego, daj nam w tymże Duchu poznać, co jest prawe i pociechą Jego zawsze się radować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Po 5-krotnym powtórzeniu tej sekwencji:
- 3 razy Chwała Ojcu
- Wierzę w Boga
- Maryjo, Matko Kościoła – módl się za nami
Tajemnice Koronki do Ducha Świętego
Każda tajemnica opowiada o jednym wydarzeniu biblijnym. Warto w ramach rozważania przeczytać fragment, którego dotyczy dana tajemnica.
- Z Ducha Świętego w Maryi Pannie począł się Jezus. (Łk 1, 35)
Anioł odpowiedział Maryi: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. - Duch Święty spoczął na Jezusie Chrystusie w czasie Chrztu w Jordanie. (Mt 3, 16)
Gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. - Przez Ducha Świętego Jezus wyprowadzony na pustynię. (Łk 4, 1)
Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [Świętym] na pustyni - Duch Święty w Kościele. (Dz 2, 2-4)
Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. - Duch Święty w duszy sprawiedliwego. (1 Kor 3, 16), (1 Tes 5, 19), (Ef 4, 30)
Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?
Ducha nie gaście!
Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego.
Koronka do Ducha Świętego powstała w 1956 r.
Koronka do Ducha Świętego jest modlitwą, w której przyzywa się Ducha Świętego. Ułożył ją w 1956 r. ks. Stanisław Okamfer, ojciec duchowny Seminarium w Częstochowie. Tekst Koronki zatwierdził bp Franciszek Jop, administrator diecezji krakowskiej.
Ks. Okamfer ułożył tę modlitwę dla Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Siostry Duchaczki mają jakieś powołanie do szerzenia czci, znajomości i miłości Ducha Świętego. Postanowiłem dopomóc Siostrom w tej sprawie i pod jakimś szczególnym natchnieniem przyszła mi myśl ułożyć w tym celu Koronkę do Ducha Świętego – mówił kapłan. Siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia modlą się tą Koronką każdego dnia.
Siostry Klaryski z kościoła św. Andrzeja w Krakowie wykonały pierwszą koronkę do tej modlitwy. Po raz pierwszy wydrukowano jej tekst 16 lipca 1956 r. jako dodatek do czasopisma “Ruch Biblijny i Liturgiczny”.