Nasze projekty
Fot. europeana/unsplash

Zaskakujące znaczenia imienia „Maryja”. Odkryj zawarte w nich obietnice

Nie jest bez znaczenia, że Matka Jezusa miała na imię Maryja. Słowo to kryje w sobie wiele głębokich znaczeń, które warto zrozumieć i których trzeba się nieustannie uczyć.

Reklama

Najbardziej powszechne znaczenie

Pierwsze i najbardziej powszechne znaczenie imienia Miriam to „piękna”, „wspaniała”, co odnosi się do niezwykłego piękna ukrytego w tej kobiecie. Te określenia, jak nietrudno zauważyć, doskonale oddają to, kim była (a raczej jest) Maryja. To jedna z najpiękniejszych dusz, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi. Jeżeli więc imię Miriam mówi o pięknie, niezwykłości, wspaniałości i cudowności człowieka, to te wszystkie cechy mogą dotyczyć i dotyczą też każdego z nas. Każdy, kto modli się tym imieniem i szuka bliskości z Maryją, powoli, krok po kroku uczy się żyć według tego imienia w swojej codzienności, tak jakby sam je nosił i z dnia na dzień stawał się piękny i wspaniały.

Czytaj także >>> Pociecho migrantów. Wezwanie Litanii, które mówi o naszym domu

Znaczenie, które upowszechniło się dzięki św. Hieronimowi

Drugie znaczenie imienia Maryi upowszechniło się dzięki św. Hieronimowi, słynnemu tłumaczowi i interpretatorowi Pisma Świętego. Hieronim twierdził, że Miriam pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego lśnienie, światło czy rozjaśnienie, więc tłumaczył imię Maryi jako „Gwiazda Morza”. W tym wyrażeniu łączył dwa obrazy: latarni morskiej i gwiazdy, a dokładniej Gwiazdy Polarnej. Obydwa te obrazy są symbolami punktu odniesienia lub przewodnika dla podróżujących na
morzu. Maryja, podobnie jak gwiazdy czy latarnie, nie koncentruje się na sobie, ale pokazuje drogę, kierunek, a także cel podróży, jakim jest oczywiście Jezus Chrystus.

Reklama

Módl się > Wielbi dusza moja Pana i raduje się Duch mój w Bogu Zbawicielu moim

Najmniej znane znaczenie imienia „Maryja”

Trzecie tłumaczenie imienia Maryi, które rzadko się przywołuje (a szkoda, bo kryje w sobie coś bardzo pociągającego) to „zbuntowana” lub „buntująca się”. Miriam jest tą, która zbuntowała się przeciwko hegemonii zła w świecie, ponieważ stała się bramą, furtką, przez którą przyszedł na świat Ten, który zło całkowicie zwyciężył. Ona swoją otwartością na łaskę jak gdyby powiedziała złu i grzechowi „Stop! Koniec!”. Warto poszukać w sobie tego imienia Maryi, czyli zdobyć się na odwagę przeciwstawiania się złu w naszym życiu.

Fragment pochodzi z najnowszej książki o. Adama Szustaka „Miriam

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę