Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica

Czy Dialog Maryi z Aniołem cię zawstydza?

Reklama

Usłyszałem niedawno w katolickim radiu komentarz do sceny zwiastowania, który nie daje mi spokoju. Było w nim zdanie, które lokowało Maryję wśród wszystkich kobiet Izraela mających nadzieję, że staną się, dzięki boskim wyrokom, matkami Mesjasza. Dokładniej nawet to one wtedy wszystkie – kobiety Narodu Wybranego – miały mieć taką nadzieję. Byłby to fakt zadziwiający i wskazujący na bardzo wysoką samoocenę Izraelitek, także wszystkich mieszkanek małych miejscowości i wioseczek rozsianych wówczas po Ziemi Świętej.

Jest jednak kilka danych nieco osłabiających tę wizję rzeszy entuzjastek z pokolenia Maryi. Jedną z nich jest ówczesna rozbieżność ocen i opinii, co do oczekiwanego Mesjasza. Drugą, równie istotną wydaje się być naturalna człowiekowi religijnemu zdolność rozeznania grzechu i własnej niegodności.

Zrozumiała wydaje się, w grzesznym i dodatkowo okupowanym narodzie, modlitwa do spodziewanego Wybawcy: „Przyjdź”, ale wątpliwa wydaje się powszechność zawołania: „Przyjdź ze mnie, z mojego łona, za moją przyczyną”. Nie poznałem żadnego argumentu autora twierdzącego inaczej, więc wspominam tą współczesną myśl jedynie jako bladziutkie tło do kolejnego zdania, które naprawdę zapisał św. Łukasz, zdania, które sprowadziło Boga na ziemię. Może lepiej napisać, że jeżeli Boską sprawą było przyjść na ziemię, to tamto zdanie Maryi wpuściło Boga między ludzi. Zdanie w czasie zwiastowania najważniejsze: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 9 Służebnica

Gdy rozważamy wielkość Bożej miłości i Jego nieodwołalny plan zbawiania ludzi, możemy zadziwiać się takim podejściem, w którym oczekuje On na słowo zgody ze strony człowieka. Wówczas także oczekiwał.

Ponieważ obecnie rozważamy postawę drugiej strony tego zbawczego Dialogu, zawstydzający dla nas (mam nadzieję) jest początek ostatecznej wypowiedzi Dziewicy z Nazaretu: „Oto ja służebnica Pańska”. Służebnica.

Reklama
Reklama

Pewnie dlatego, że padło wówczas takie, a nie inne słowo, zgrzyta w głowie ta współczesna wizja dziewczyny, jednej z wielu, wyrywającej się z nadzieją wydania na świat Mesjasza, która woła codziennie do Boga: „To ja. To ja, tutaj jestem”.

Miriam z Nazaretu się nie zgłosiła – została wybrana.

Reklama

Maryjo, Najskromniejsza z Dziewic pomóż mi ustawić się w Dialogu z Panem po Dobrej stronie, pomóż Służyć Bogu i ludziom. Niech ta postawa będzie bliska wszystkim współczesnym dziewczynom, niech dodaje im tej pięknej skromności i pokory, zwłaszcza teraz, gdy tak powszechne jest myślenie o sobie i o własnej wygodzie. Pokorna Służebnico naucz mnie służyć.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę