Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna

Maryja rozważna czy romantyczna?

Reklama

Przy właściwym używaniu władz człowieka nie ma nic zdrożnego w byciu romantycznym, jest to nawet bardzo użyteczne bogactwo umysłu i ducha. Pismo Święte nie zajmuje się jednak tym aspektem osobowości Maryi. Mocno zwraca uwagę natomiast na jej rozważność.

Kiedy w szóstym miesiącu realizacji swojego planu „posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida, a dziewicy było na imię Miraim (Maryja)” – to przecież mogła Ona, wówczas kilkunastoletnia dziewczyna izraelska, wpaść w zachwyt, entuzjazm, ekstazę, a może przeciwnie w przerażenie, paniczny lęk lub jakiś stan bliski omdleniu. Bardzo nam współczesna myśl o tym, że postradała zmysły w tamtej religijności (wychowanej na Torze, Prorokach i Psalmach, a przez to świadomej istnienia aniołów) raczej w grę nie wchodzi.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 5 Rozważna

Z pewnością emocje były silne, ale reakcja (mimo nich) bardzo rozważna. Kiedy po wielu latach św. Łukasz przeprowadzał z Matką Jezusa wywiad rzekę, to w relacji z tego momentu w Nazarecie otrzymujemy wiele konkretów i meritum sprawy.

Reklama
Reklama

Nie ma w Ewangelii tak dzisiaj nas pociągających elementów drugorzędnych i dekoracyjnych. Nie opisała Maryja ani wyglądu Anioła (z innych miejsc Biblii wiemy, że wygląd Gabriela może przerażać), ani sposobu komunikacji, tym bardziej tembru głosu, itp.

Opis zwiastowania wyraźnie notuje zmieszanie i równoczesne rozważanie, ale nie tego co się dzieje, lecz wyraźnie tego co znaczą usłyszane słowa. Rozważność. Wszystko podszyte naturalnym lękiem, któremu próbuje przeciwdziałać Gabriel na początku drugiej wypowiedzi. Lęk nie okazał się w reakcji na tą niecodzienną i wyjątkową sytuację mocniejszy od rozwagi.

Nic nie okazało się od rozwagi ważniejsze.

Reklama

Matko Boża, rozważna Dziewico z Nazaretu, spraw proszę bym umiał właściwie zadbać o swoje życie i jego powagę. Wyproś mi u Stwórcy tę łaskę, bym właściwie używał swoich władz. W trwającej epoce, która rozbudza wielkie emocje, wibruje uczuciami, manipuluje faktami i przeinacza podstawowe prawdy i wartości, wyproś mi zdolność rozwagi.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę