Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka

Jak modliła się Matka Jezusa?

Reklama

Nasza modlitwa do Matki Jezusa to nieustanna prośba o jej modlitwę. W śpiewanych litaniach i w powtarzanym na paciorkach różańca Pozdrowieniu Anielskim o to jedno nam chodzi: Maryjo, módl się za nami. Jej modlitwa zanoszona z wiecznej perspektywy wydaje się nam szczególna. Osoba orędowniczki jest wyjątkowa. To wszystko prawda, ale Maryja modlitwy nauczyła się przecież w ziemskim życiu. Powinno to nas nie tylko prowadzić do zastanowienia, ale także do odkrycia i naśladowania.

Co wiemy, albo raczej: jak wyobrażamy sobie modlitwę Matki Jezusa? Żeby nieco uprościć sprawę, niech to będzie jej nazaretańska modlitwa przy której, lub lepiej napisać na jakiej etapie zaskoczył ją Boży Posłaniec.

Zawsze z radosnym  wzruszeniem wspominam sytuację, gdy kilkanaście lat temu na wakacyjnej oazie, poszczególne grupy dzieci otrzymały zadanie odegrania krótkich scenek ilustrujących radosne tajemnice różańca. Rozpoczęła pierwsza grupa, prawdziwie radośnie: grająca Maryję dziewczynka, ubrana na niebiesko klęczała trzymając w dłoni różaniec, z przymkniętymi oczami modliła się półgłosem. Powtarzając „Zdrowaś Maryjo, łaskiś pełna, Pan z Tobą” czekała na nadejście Anioła.

Scenka wzruszająca. Nie mniej wzruszające są sceny z naszych domów i świątyń, które po katolicku wypełnia odmawiany różaniec. Głośno, szeptem i w myślach. Przed obrazem Niepokalanej, ale też przed wystawionym w monstrancji Ciałem Zbawiciela, w czasie przygotowania do mszy świętej i nadal (może w nielicznych przypadkach) w jej trakcie.

Różaniec poleca, o różaniec prosi i często wręcz domaga się go sama Matka Boża w wielu objawieniach. O różańcu powinniśmy pamiętać, ale będzie on skuteczniej nas przemieniał, gdy uzupełnimy go w treści biblijne. W kolejnych tajemnicach o to chodzi i to właśnie jest naśladowanie modlitwy Maryi z Nazaretu. Modlitwa Maryi była biblijna, oparta na znajomości tekstów świętych. Najwyraźniej świadczy o tym Magnifikat. Dziś niech wystarczy tyle.

Szkoła modlitwy jaką jest czytanie, rozważanie,  poznawanie Pisma Świętego, zapamiętywanie świętych zdań, to z pewnością naśladowanie Nazaretańskiego etapu modlitwy Maryi.

Matko Boża z Nazaretu rozmiłowana w zdaniach świętych zwojów Starego Testamentu, oczytana w Mojżeszu, Prorokach i Psalmach, zapal we mnie wielkie pragnienie systematycznego otwierania kart Biblii. Naucz mnie Matko Słowa Bożego jak ubogacać własną modlitwę szczepiąc ją  – z mozołem i delikatnością ogrodnika – świętymi zdaniami i strofami natchnionymi przez Boga.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę