Spotkanie, które odbędzie się przy Krzyżu nad Zakopianką łączy ofiary wypadków drogowych i ich sprawców. Podczas tegorocznego wydarzenia uczestnicy m.in. uczczą pamięć motocyklistów z Węgier, którzy zginęli na tej trasie.

Dzień Pamięci Ofiar i Sprawców Wypadków Drogowych Trasy S7 zwanej potocznie „Zakopianką” jest nie tylko momentem zadumy, ale również apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, odpowiedzialność oraz przestrzeganie przepisów. Uroczystości te organizowane są raz w roku zawsze w drugą sobotę czerwca na tarasie widokowym znajdującym się w miejscowości Krzeczów uznanym za Turystyczny Skarb Małopolski skąd roztacza się przepiękna panorama na polskie Tatry i gdzie znajduje się najwyższy krzyż nad tym traktem drogowym.
Już w najbliższą sobotę, 14 czerwca przy Krzyżu nad Zakopianką w Krzeczowie odbędzie się tegoroczne spotkanie, które łączy ofiary wypadków drogowych i ich sprawców. To wyjątkowe wydarzenie pozwala na pojednanie ze sprawcami wypadków, którzy także często są ofiarami i ponoszą podobnie bolesne straty jak osoby poszkodowane z ich winy. Sprawcy także często tracą bliskich w wypadkach jakie powodują, ale też tracą szacunek w swoich społecznościach i nie są poważani, choć często przed wypadkiem byli uznawani za porządnych ludzi.
Spotkania przy Krzyżu w Krzeczowie to także okazja do opowiedzenia historii ludzi którym przydarzyła się tragedia oraz tego jak ich losy potoczyły się dalej. To często opowieści z których można wynieść pewne mądrości życiowe, a po ich przeanalizowaniu po prostu żyć mądrzej i bardziej świadomie.
Uczczenie pamięci węgierskich motocyklistów
Podczas tegorocznego, czerwcowego spotkania uczestnicy uczczą szczególnie pamięć motocyklistów z Węgier, którzy zginęli w tragicznym wypadku drogowym, do którego doszło 27 maja 2012 roku na Zakopiance, w miejscowości Lubień. To dramatyczne wydarzenie wstrząsnęło nie tylko lokalną społecznością, ale także poruszyło serca wielu Polaków, zwłaszcza środowiska motocyklistów.
Pamięć o ofiarach wypadku jest wciąż żywa, szczególnie w polskim środowisku motocyklowym. W miejscu tragedii w Lubniu znajduje się tablica pamiątkowa, która przypomina o tym tragicznym dniu. Po wielu latach od wypadku, polscy motocykliści nadal, zwłaszcza z lokalnych klubów, regularnie odwiedzają to miejsce, zapalając znicze i oddając cześć zmarłym.
Przeczytaj również
Po 13 latach od tej tragedii społeczność małopolskich motocyklistów zdecydowała o wymianie zniszczonej tablicy upamiętniającej ten straszny wypadek. Z uwagi, iż śmierć w tym wypadku ponieśli obywatele Węgier to na nowej tablicy postanowiliśmy oddając szacunek narodowości ofiar umieścić herb narodowy Republiki Węgierskiej.
Jak będą wyglądać obchody?
Sobota 14 czerwca:
- 13:00 – Uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie wiaduktu S7 w miejscu wypadku sprzed 13 lat (lokalizacja w linku poniżej). Udział wezmą przedstawiciele środowisk motocyklowych, reprezentanci władz gminy, lokalnej Policji, Straży i Pogotowia. Poświęcenia tablicy dokona ks. dr Albert Wołkiewicz – gospodarz obchodów.
- 14:00 – Obchody Dnia Pamięci Ofiar i Sprawców Wypadków Trasy S7 na tarasie widokowym przy Krzyżu w Krzeczowie. Przemówienia zaproszonych gości oraz uroczyste wypuszczenie gołębi i hymn ku pamięci zmarłych wykonany przez trębacza.
- Skrócona – polowa Msza Święta i zakończenie obchodów
Dalsza część artykułu poniżej.
Krzyż góruje nad Zakopianką od kilku lat
Krzyż w Krzeczowie postawiono jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły -św. Jana Pawła II. Pomysłodawcą budowy był ks. Antoni Płaczek, emerytowany proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzeczowie. Krzyż mierzy 27 metrów, z czego 24 górują nad ziemią. Uroczyście poświęcił go 7 czerwca 2022 r. abp Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, m. in. abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński.
Krzyż w Krzeczowie znajduje się w geograficznym środku Archidiecezji Krakowskiej i w połowie drogi pomiędzy krzyżem św. Jadwigi na Wawelu a krzyżem na Giewoncie, ale też góruje zarówno nad starą, jak i nad nową Zakopianką. Wznosi się na górze sięgającej blisko 650 m n.p.m. Postument jest oświetlony w nocy i doskonale widoczny dla kierowców i pasażerów poruszających się po Zakopiance, zarówno w stronę Krakowa jak i Zakopanego.
We wrześniu 2023 roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nadał temu miejscu tytuł „Turystycznego Skarbu Małopolski”.

mat. prasowe, pa/Stacja7
