Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona

Maryjo, ucz nas zaufania Bogu.

Reklama

Mąż jest potrzebny żonie i matce. Józef był bardzo potrzebny Maryi. Józef był potrzebny Bogu. Pisząc o Józefie jako o narzeczonym Maryi stosuję kalkę współczesnych zwyczajów, zresztą niedokładną: Zaślubiny Maryi z Józefem, o których mówi Ewangelia były rzeczywistym zawarciem małżeństwa. Według ówczesnych zwyczajów w małżeński związek wchodziło się etapami: jednym z nich było zawarcie małżeństwa, innym przygotowanie domu, a jeszcze innym wspólne zamieszkanie pod jednym dachem. Podobieństwa do współczesnych zwyczajów chrześcijańskich dotyczących małżeństwa można szukać w odrębności zaręczyn i zaślubin.

Idąc tropem tego porównania trzeba przypomnieć, że Miriam już zaręczona Józefowi otrzymała od Boga propozycję przyjęcia macierzyństwa wcielonego Bożego Syna. Chociaż odpowiedziała: „Niech mi się stanie” bez porozumiewania się z Józefem, to była świadoma łączącej Ją z nim więzi (nadmieniła o niej Aniołowi).

Te ich zaręczyny były dla Bożego planu bardzo istotne, gdyż w pewnym sensie gwarantowały precyzyjne spełnienie Bożych obietnic. Mesjasz miał się narodzić w rodzie potomków króla Dawida. Do potomków Dawida należał Józef. W narodzie wybranym pochodzenie liczyło się wówczas tylko po linii męskiej. Św. Łukasz w zamieszczonej genealogii Zbawiciela napisał o Nim: „Był, jak mniemano synem Józefa”. Św. Mateusz podobnie zanotował, że Józef był mężem Maryi, „z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem”.

Reklama
Reklama

Szukając dalej śladów ludzkich przeżyć Matki Jezusa warto przeczytać relację Mateusza o zwiastowaniu przez Anioła Józefowi roli, jaką ma podjąć wobec Maryi i jej Dziecka. Tekst mówi o kolejnej nadzwyczajnej interwencji Boga szanującego ludzki sposób myślenia i podejmowane decyzje. Bóg ich nie zmienia, lecz na nie wpływa.

Rozważania majowe. Odc. 29: Zakłopotana narzeczona

Reklama
Reklama

Szukając dalej śladów ludzkich przeżyć Matki Jezusa warto przeczytać relację Mateusza o zwiastowaniu przez Anioła Józefowi roli, jaką ma podjąć wobec Maryi i jej Dziecka. Tekst mówi o kolejnej nadzwyczajnej interwencji Boga szanującego ludzki sposób myślenia i podejmowane decyzje. Bóg ich nie zmienia, lecz na nie wpływa.

Zapisany na kartach Ewangelii kłopot Józefa, „który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej (Miriam) na zniesławienie” mówi nam także o dużo większym kłopocie Maryi, któremu musiała sprostać jako narzeczona. Bóg, który wkracza w ludzkie życie z całym szacunkiem i miłością, domagał się od Maryi, aby ludzkimi słowami opowiedziała swemu narzeczonemu o Poczęciu i Dziecku, które nosi. Z pewnością to uczyniła, ale nie w Jej mocy było wzbudzić w sercu Józefa wiarę i odpowiedź godną realizowanego dzieła zbawienia.

Reklama

Bóg przyszedł Miriam i Józefowi z pomocą. Dokonała się następna anielska interwencja, a była zapowiedzią kolejnych. Józef wprowadził Miriam do przygotowywanego domu – „wziął swoją małżonkę do siebie”.

Jakie stawały ich wspólne modlitwy i rozmowy? Ile starań podejmowali, aby zachować czujność i w niczym Bogu nie uchybić? Ile mieli zaufania, że Bóg który z niepojętą pokorą przyjął ludzkie ciało, poradzi sobie wśród wszystkich okoliczności i prawideł życia, przyjętych zwyczajów, strzeżonych pilnie obrzędów – i to poradzi sobie dzięki ich pomocy?

Matko Jezusa, z pewnością doświadczyłaś, że delikatność i uczciwość w relacji w wybranym człowiekiem nie wyklucza, ale czasem angażuje stanowczość i zupełne poddanie się niesionej prawdzie, bez posiadania wpływu na to, jak drugi człowiek na nią zareaguje i co uczyni. Naucz mnie Matko tego, jak bronić prawdy w życiu, swoim i innych. Pomagaj mi, wśród wzbierającej fali lekceważenia prawd, także najświętszych, ufać Bogu, który nie przestaje być ich gwarantem.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę