Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe

Maryjo, pomóż nam otworzyć serca na Nowy Porządek Twojego Syna.

Reklama

Kiedy Maryja jest w Ain-Karim świadkiem modlitwy Zachariasza, jej uszy słyszą wzbudzony na nowo głos kapłana Starego Przymierza – wówczas jedynego, aktualnego. Słyszy nowe, natchnione opracowanie świętych tekstów: święte wersety Pisma poskładane są na nowo i w swej treści zapowiadają, ale wciąż jeszcze zapowiadają („dzięki serdecznej litości naszego Boga, z jaka nas nawiedzi z wysoka Wschodzące Słońce) nową Boża interwencję w dzieje narodu wybranego.

Zachariasz oczekując Nowego objawia się jako strażnik Starego Porządku! Może przesadzam i lepiej sądzić, że miał on, z bagażem swoich lat, wcale nie doczekać Nowego? Kiedy rozpocznie się Nowe? Czy wówczas, kiedy Jezus narodzi się? A może dopiero, kiedy rozpocznie publiczną działalność? A tak dla najbliższej rodziny – czy może cezurą będzie data śmierci Heroda Wielkiego, po której Święta Rodzina wróci z wygnania i będzie można wreszcie odwiedzić i dotknąć Mesjasza?

Zdaje się, że jednak przyzwyczajenia religijne pękają bardzo powoli i dlatego świątynny kapłan używa czasu przyszłego tam, gdzie wskazany byłby już – jak najbardziej – teraźniejszy…

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 26: Otwarta na nowe

W takim kontekście wyraźnie widać, że młodziutka Miriam będąc świadkiem Starego Porządku, jego świętych rytuałów i pobożnych przyzwyczajeń, była w tamtym szanownym towarzystwie jedyną osobą w pełni otwartą na Nowy Porządek. Ponieważ tylko tamto jej towarzystwo, miało okazję, już od około trzech miesięcy, dowiedzieć się czegoś nowego o Bogu, była jedyną tak otwartą wśród śmiertelnych. Musiała być – chociaż Dawca Nowego Porządku dopiero kształtował się w jej łonie. Raczej: musiała być, ponieważ On już kształtował się i rozwijał w jej łonie. (Może jeszcze Elżbieta, autorka słów „Matka mojego Pana”… gdyby Ewangelista utrwalił jeszcze jakieś jej inne wypowiedzi…)

Jak przeżywała swoją jedyność? Jak ogarniała umysłem i emocjami tą nagłą, własną religijną dojrzałość i takie rozumienie dziejących się rzeczy, w których nikt jej nie naśladował? Inni nie mogli, nie umieli, nie śmieli, nie chcieli?

Reklama
Reklama

Matko Jezusa, twoja bliskość z Synem była, jest i pozostanie, powodem Twego wyróżnienia, wyniesienia, twej jedyności. Pozostaje nim także w naszym świecie, który nie przejmuje się dystynkcjami między Starym i Nowym, lecz w czambuł odrzuca jedno i drugie. Z Twojej pozycji łatwiej jest ogarniać tych, którzy zmierzają ku Bogu i tym boleśniej przeżywasz troskę, o tych, którzy obierają w swoim życiu kierunek przeciwny. Niech moja wrażliwość na niebezpieczeństwo bezbożności przyniesie Ci nieco radości. Bądź też Maryjo strażniczką mojego wzrastania w Nowym Przymierzu, ma ono już tyle lat, a Nowość jego ciągle jest nie w pełni odkryta.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>

Reklama


Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę