Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku

Maryjo, pomóż, abyśmy nie popadli w religijną rutynę zapominając przy tym o Twoim Synu.

Reklama

Przez trzy miesiące Maryja gościła w domu kapłana Starego Prawa, który sam został dotknięty łaską Boga i w starości swego małżeństwa doczekał się potomstwa, ze swoją żoną będącą w podeszłym wieku. W między czasie Miriam musiała z pewnością, może nie raz, opowiedzieć Zachariaszowi o swoim widzeniu i rozmowie z Aniołem (tym samym, który ukazał się kapłanowi w świątyni), a z każdym kolejnym tygodniem dzieliła się z nim i jego żoną nowymi doświadczeniami, czując jak w Jej dziewiczym łonie rozwija się Dziecię.

Przedziwne zdarzenia nie doczekały się kapłańskiego komentarza ani tym bardziej wyjaśnienia. Zachariasz zmuszony do milczenia, mógł jedynie odpowiadać na piśmie. Może klecił jakieś słowa. Gościł pod swoim dachem prawdziwego Boga w ludzkim, dziecięcym, rozwijającym się pod sercem Matki ciele. Na ile mógł pomagać młodziutkiej Miriam w rozumieniu proroctw czy teologii zapisanej w świętych zwojach Prawa i Proroków? Czy Miriam oczekiwała na wyjaśnienia? Czy osłonięta cieniem mocy Najwyższego stawiała jakieś pytania lub oczekiwała wskazówek?

Ten judejski dom wypełniony był życiem. Został wręcz pchnięty – przez Boga realnie w nim obecnego – bardzo dynamicznie pchnięty ku życiu, którego śmiertelni nie mogli jeszcze nikomu, nawet sobie nawzajem, opowiedzieć. Z pewnością próbowali je wyśpiewać w Psalmach i opowiedzieć Bogu w modlitwach. Działo się Nowe, nieogarnione rozumem, ale rytuał pobożności musiał pozostawać stary i dobrze znany. Poranne i wieczorne modlitwy, wyznaczone przepisami Starego Prawa aklamacje i formy czci Przedwiecznego.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 25: Świadek starego porządku

Reklama
Reklama

Wreszcie narodził się chłopak. Ósmego dnia należało obrzezać dziecię i nadać mu imię. Teraz Maryja po raz pierwszy była świadkiem jak coś, najpierw niewinnie – na poziomie pobożnego sporu wśród rodziny i znajomych – zaczęło pękać i kruszyć się.

Oto ludzka tradycja z mocnym przekonaniem przeznaczyła dla dziecka imię ojca jego – Zachariasza. Doszło do napięcia i konsternacji: „Jan? Nie ma nikogo w waszym rodzie, kto by nosił to imię!”. Kapłan starego porządku Zachariasz, nawet w takim momencie jakoś upokorzony swoją niemową, pisze na tabliczce: „Jan będzie mu na imię”. Wówczas otwierają się jego kapłańskie usta i może znowu głośno wielbić Boga.

Bóg jest niezamienny. Staje się jednak coraz bliższy. Wprowadza Nowe. Czy ktoś w ogóle w takim momencie patrzy na Maryję? Jej obecność została ukryta w zapisie tamtych wydarzeń. Czy goście i rodzina zdawali sobie sprawę z Kim, za przyczyną Jej obecności, siedzieli przy stole?

Reklama

Maryjo, z woli Boga wnosząca Chrystusa także tam, gdzie ludzie i pobożni goście nie zdawali sobie sprawy z obecności Dziecięcia, spraw abym nauczony przez Jezusowy Kościół stale pamiętał o Tym, ”w Którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Niech stare przyzwyczajenia i religijne zwyczaje naginają się przed niepojętymi darami Boga obecnego moim życiu, niech się Jego Obecnością napełniają.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę