Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne

Jak dostrzegać to, czego nie widać?

Reklama

Na terenach Ziemi Świętej wszystko wskazywało na niczym niezagrożone panowanie ustalonego po rzymskim podboju świata status quo spod szyldu SPQR. Herod Wielki trzymał się, jako zręczny polityk, na najwyższej możliwej – tolerowanej przez cesarza – pozycji władzy. Dodatkowo bardzo dużym kosztem społeczeństwa, a bez żadnych dyskusji, realizował on swoje wizjonerskie plany budowlane, które miały utrwalić pamięć o nim oraz wznosił twierdze, które słono kosztowały podatników, a jego miały zabezpieczyć przed zbyt nagłą śmiercią. Żołnierze cesarstwa obecni byli we wszystkich większych miastach i osiedlach, a z ich gęb wcale nie spoglądały oczy przyjazne ludowi. Celnicy, w przeważającej większości, zapracowywali sobie u ludzi na podłą opinię. Nawet w świątyni widoczna była stale siła porządkowa, a straż ta przeznaczona do pilnowania porządku i bezpieczeństwa, gdy trzeba było zwierała szyki bardziej bojowe.

Tymczasem w modlitwie uwielbienia Boga, którą wygłasza Maryja wyraźnie rozbrzmiewają słowa: „On przejawia moc swego ramienia, rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych”. Modląca się w zachwyceniu Miriam dostrzega rzeczy i zjawiska, których nie widać gołym okiem.

Wiara pozwala uzbroić oczy i uzdolnia rozum do zaglądania głębiej i dalej. Modlitwa może decydować o istnieniu w życiu człowieka takich momentów, w których możliwy staje się głębszy ogląd świata, a przez to pełniejsze poznawanie rzeczywistości. Włącznie z zaglądaniem poza ostatni horyzont doczesności – śmierć.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 22: Dostrzegająca niewidoczne

Bóg uchyla przed wierzącym, tak jak teraz przed Maryją, rąbek swojej wiedzy o świecie. Wystarczy ufać Jego słowu, starczy oprzeć się na Jego obietnicach. We właściwych proporcjach dla każdego człowieka wierzącego, będącego w stałym kontakcie z Bogiem, możliwa jest umiejętnością przekraczania naturalnych zdolności: można patrzeć poprzez, a nawet poza, zasłonę rzeczy i zjawisk.

Reklama
Reklama

Maryjna modlitwa uwielbienia Boga nabrała charakteru dziękczynnego. To czego nie widzą lokalni entuzjaści rzymskiego panowania nad światem i to co jest zakryte przed oczami zrozpaczonych patriotów świadomych wrogiej okupacji, dzieje się naprawdę. Dzieje się to na tyle wyraźnie, że za dokonywane zmiany Bóg otrzymuje już podziękowanie.

Matko Jezusa, ufająca słowom Bożych Obietnic, daj mi za Twoim przykładem tak ufać Zbawcy, by w żadnym momencie życia nie oddać swojego rozumu w kajdany współczesnych ideologów, piewców nowoczesnej wolności czy wrzaskliwym rewolucjonistom bez zasad. Naucz patrzyć na świat odkupiony przez Chrystusa jak na… świat przez Chrystusa odkupiony, ale w ten fakt niedowierzający.

Reklama

Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę