Nasze projekty
Fot. Youtube Grupa Proelio

Marysia. Na przekór diagnozom

Marysia jest ósmym dzieckiem na świecie, które urodziło się z ciąży z diagnozą zaśniadu groniastego. Lekarze uznawali aborcję za jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Diagnoza się nie potwierdziła. Dzisiaj ma cztery lata.

Reklama

Kiedy byłam w ciąży z Marysią, to właściwie na samym początku, gdzieś w okolicach szóstego, siódmego tygodnia dowiedzieliśmy się, że ciąża najprawdopodobniej nie przetrwa, że dziecko jest śmiertelnie chore i mnie również zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo – wspomina mama Marysi.

Diagnoza była jednoznaczna: zaśniad groniasty, czyli nowotwór, który rozwija się na łożysku. Prawie zawsze współistnieje z nim wada genetyczna dziecka, przez którą dziecko nie ma szans przeżyć dłużej niż pierwszy trymest ciąży. Po diagnozie lekarze od razu zaproponowali nam aborcję. Rodzice Marysi zdecydowali jednoznacznie, że chcą ją utrzymać, nawet jeśli dziecko umrze lub urodzi się chore.

Wybór?

Spotkaliśmy się z tym, że dla lekarzy to właściwie była oczywistość, że w tej sytuacji powinniśmy dokonać aborcji. Spotkaliśmy się nie tyle ze zdziwieniem, co z drwinami z ich strony, zastraszaniem – wspomina mama Marysi. Również osoby z ich otoczenia namawiały rodziców na to, by zdecydowali się na aborcję. Jak wspominają, udało znaleźć się poradnię, która przyjęła ich pod opiekę.

Reklama
Reklama

Marysia urodziła się bez wady genetycznej, po badaniach potwierdził się nowotwór. Jest ósmym dzieckiem na świecie, które urodziło się z takiej ciąży i żyje. Jej niepełnosprawność jest spowodowana przez przedwczesne urodzenie, dostała wstrząsu septycznego. Podczas wylewu straciła móżdżek. Lekarze nie chcieli jej ratować. Mówili nam, że będzie warzywem, że to nie ma sensu.

Dziś Marysia chce żyć normalnie i takie życie starają się jej zapewnić jej rodzice.

Reklama
Reklama

Reportaż jest częścią kampanii „Każde życie jest cudem” organizowanej przez Fundację Grupa Proelio, w której pokazywana jest wartość życia każdego człowieka.

zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę