fot. Skating ISU/youtube.com

„Dla nas to nie tylko rywalizacja. To coś większego.” Poruszający występ ukraińskich łyżwiarzy

Ołeksandra Nazarowa i Maksym Nikitin to ukraińska para taneczna, biorąca udział w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym. Ich emocjonalny występ w strojach w barwach narodowych poruszył publiczność do łez. "Najważniejszą rzeczą jest powiedzenie prawdy o tym, co dzieje się w Ukrainie. Mam nadzieję, że to pomoże naszym rodakom" - mówił po występie Maksym.

Reklama

We francuskim Montpellier odbywają się mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym. Ołeksandra Nazarowa i Maksym Nikitin – ukraińska para taneczna w piątek zaprezentowała niezwykle przejmujący występ, oddający to co obecnie dzieje się w ich ojczyźnie. Ukraińscy łyżwiarze na lód wyszli w niebiesko-żółtych strojach z napisami „Ukraina” na plecach.

Pierwszy utwór do jakiego para zaprezentowała układ, nosi tytuł „1944”. Jego autorką jest ukraińska piosenkarka Jamala, która właśnie tą piosenką wygrała Eurowizję w 2016 r. Tekst utworu opowiada o horrorze wojny. Porusza temat wysiedlenia Tatarów krymskich przez stalinowski reżim w 1944 r. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, zdaniem wielu, a w tym także samej artystki, piosenka nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Po występie para nie kryła wzruszenia, a publiczność nagrodziła ich długimi owacjami na stojąco.

Reklama
Reklama

„Dla nas to nie tylko rywalizacja”

Warto zaznaczyć, że przez sytuację jaka ma miejsce na Ukrainie Ołeksandra Nazarowa i Maksym Nikitin przez pewien czas nie mogli trenować. Łyżwiarze dodatkowo przez wojnę postanowili opracować nowy układ, na przećwiczenie którego mieli znacznie mniej czasu niż pozostałe pary biorące udział w mistrzostwach.

Najważniejszą rzeczą jest powiedzenie prawdy o tym, co dzieje się w Ukrainie. Mam nadzieję, że to pomoże naszym rodakom, którzy obecnie nie są bezpieczni i tracą domy. Mam nadzieję, że możemy pomóc ludziom na świecie zrozumieć, co naprawdę dzieje się w naszym kraju, ponieważ to widzieliśmy. Zaledwie sześć dni temu byliśmy w Ukrainie – mówił po występie Maksym.

Dla nas to nie tylko rywalizacja. To coś większego (…). Widzieliśmy czołgi, słyszeliśmy strzały. Mój dom nie ma już okien. Bieganie z dzieckiem do schronu jest straszne i nie chcę, żeby ktokolwiek musiał przez to przechodzić – wyznała pochodząca z Charkowa Ołeksandra.

Reklama
Reklama

Występ ukraińskiej pary tanecznej można zobaczyć od 2:58.05:

pa, eurosport.pl, onet.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę