Nasze projekty

Papież: Słuchajcie słów Jezusa. Jego Słowo uzdrawia i leczy

"Wsłuchajmy się w Słowo Jezusa! Pamiętajcie: noście małą ewangelię w kieszeni, czytajcie ją w ciągu dnia, słuchajcie słów Jezusa" - zachęcił Papież, podkreślając, że wszyscy jesteśmy chorzy i potrzebujemy uzdrowienia, jak jeden z bohaterów dzisiejszej ewangelii.

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański papież szczególności o szabacie. W synagodze w Kafarnaum Jezus czyta i komentuje Pismo Święte. Obecni są zachwyceni Jego sposobem przemawiania. Co więcej, Jezus okazuje się potężny także w dziełach, bo wypędza złego ducha z człowieka opętanego – powiedział Papież.

Słowo Jezusa ma moc sprawczą

Franciszek zwrócił uwagę na pokazane w dzisiejszej ewangelii dwa charakterystyczne elementy nauczania Jezusa: przepowiadanie i cudotwórcze działania. Oba te aspekty są wyeksponowane w ewangelii, ale większy nacisk św. Marek kładzie na przepowiadanie. Jezus przepowiada swoim własnym autorytetem, a nie jak uczeni w Piśmie, którzy jedynie powtarzali tylko słowa. Jezus posiada słowo władzy, On ma władzę, która dotyka serca – wskazał papież.

Jednym poleceniem uwalnia opętanego i uzdrawia go. Dlaczego? Bo Jego słowo sprawia to, co mówi – wyjaśnił Papież i dodał, że Jezus ma władzę ostatecznego proroka.

Reklama
Reklama

Papież powiedział, że drugi aspekt, uzdrowienie, pokazuje, że „nauczanie Jezusa ma moc pokonywania zła”. Jego słowo jest wymierzone przeciwko szatanowi – zmusza go do opuszczenia świata. Człowiek opętany zostaje uwolniony – tłumaczył Franciszek. Jak wskazał, Jezus i szatan są zupełnymi przeciwieństwami. Jezus ma władzę, która przyciąga ludzi, jest zapowiedzianym prorokiem, który uwalnia i uzdrawia.

Wsłuchajmy się w Słowo Jezusa! Pamiętajcie: noście małą ewangelię w kieszeni, czytajcie ją w ciągu dnia, słuchajcie słów Jezusa – zachęcił Papież, podkreślając, że wszyscy jesteśmy chorzy, a Jezus może nas uzdrowić.

Światowy Dzień Babci i Dziadka

Po modlitwie Anioł Pański papież odniósł się do zbliżającego się w tym tygodniu Święta Ofiarowania Pańskiego. Pojutrze, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego w Świątyni, kiedy to Symeon i Anna, oboje w podeszłym wieku, oświeceni Duchem Świętym, rozpoznali w Jezusie Mesjasza. Także dzisiaj Duch Święty wzbudza w osobach starszych myśli i słowa mądrości: ich głos jest cenny, ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów wskazał Franciszek.

Reklama
Reklama

Starsi ludzie przypominają nam, że starość jest darem – powiedział Papież i dodał, że „często się o nich zapomina. Ale nie wolno nam zapominać o tym bogactwie. Ważne jest, aby dziadkowie i wnuki często się spotykali i rozmawiali”.

Z tego powodu Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, „dziadków” Jezusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież ustanowił Światowy Dzień Babci i Dziadka

Reklama

Światowy Dzień Trędowatych

W kolejnej części spotkania papież nawiązał do obchodzonego w ostatnią niedzielę stycznia Światowego Dnia Trędowatych.  Zainicjował go ponad sześćdziesiąt lat temu Raoul Follereau. Dziś w ten dzień zaangażowane są zwłaszcza stowarzyszenia zainspirowane jego działalnością humanitarną. Franciszek wyraził swoją „bliskość z tymi, którzy cierpią z powodu tej choroby” i zapewnił o wsparciu dla misjonarzy, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy zaangażowanych w posługę na ich rzecz. Pandemia potwierdziła, jak bardzo konieczna jest obrona prawa do zdrowia osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji: chciałbym, aby przywódcy narodów zjednoczyli swoje wysiłki na rzecz leczenia osób cierpiących na chorobę Hansena i ich integracji społecznej – powiedział Papież.

ZOBACZ TEŻ: Dr Helena Pyz z ośrodka dla trędowatych o „pokusie naprawiania świata”

Dzieci na modlitwie z Papieżem

Wyjątkowo w dzisiejszej modlitwie z papieżem wzięły udział także dzieci, należące do Akcji Katolickiej diecezji rzymskiej. Dzieci zapewniły Ojca Świętego o swym włączeniu się w działania na rzecz świata bardziej braterskiego, do czego zachęcał Franciszek w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju. My Wszyscy, dzieci z Akcji Katolickiej Rzymu, wraz z naszymi rodzinami, modlimy się za Ciebie, z nadzieją, że wkrótce będziemy mogli Cię ponownie objąć i być z tam razem z Tobą w przyszłym roku, wszyscy razem! Drogi Ojcze Święty, pamiętaj, że Dziecięca Akcja Katolicka Cię kocha! Nigdy nie pozwól by zabrakło nam Twojej miłości i pomóż nam zawsze podążać za dobrą nowiną Jezusa, abyśmy mogli nieść wszystkim ziarno nadziei i pokoju – powiedziało jedno z dzieci. Dziękując im za inicjatywę Karawany pokoju Papież powiedział do dzieci: „Jesteście dzielni, dziękuję!”.

os, KAI/Stacja7

 

 

Po modlitwie głos zabrali wyjątkowi gości

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę