Franciszek ustanowił Światowy Dzień Babci i Dziadka

W czwartą niedzielę lipca - czyli w pobliżu daty wspomnienia świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa - obchodzić będziemy Światowy Dzień Babci i Dziadka. Zapowiedział go Papież Franciszek po dzisiejszej modlitwie "Anioł Pański".

Ten dzień ma być poświęcony „dziadkom i osobom starszym”. „Pojutrze, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego w Świątyni, kiedy to Symeon i Anna, oboje w podeszłym wieku, oświeceni Duchem Świętym, rozpoznali w Jezusie Mesjasza. Także dzisiaj Duch Święty wzbudza w osobach starszych myśli i słowa mądrości: ich głos jest cenny, ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów wskazał Franciszek.

Starsi ludzie przypominają nam, że starość jest darem – powiedział Papież i dodał, że „często się o nich zapomina. Ale nie wolno nam zapominać o tym bogactwie. Ważne jest, aby dziadkowie i wnuki często się spotykali i rozmawiali”.

Z tego powodu Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, „dziadków” Jezusa. To ważne, aby dziadkowie spotykali wnuków, a wnuki spotykały się z dziadkami, jak mówi prorok Joel: „synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili” (Jl 3, 1), dziadkowie stając przed wnukami będą marzyli, a młodzi czerpiąc siłę od dziadków będą szli naprzód, będą prorokować. Właśnie 2 lutego jest święto spotkania dziadków z wnukami  – wyjaśnił Papież

Reklama
Reklama

Wielokrotnie w czasie swojego pontyfikatu Franciszek zachęcał do rozmów międzypokoleniowych i apelował o szacunek dla osób starszych. Przypomniał o tym także młodym w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

ZOBACZ: Papież radzi: Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, rozmawiaj ze swoimi dziadkami

Franciszek ustanowił w swoim pontyfikacie już kilka nowych światowych dni dla Kościoła katolickiego: Niedzielę Słowa Bożego, Światowy Dzień Ubogich i Światowy Dzień Modlitwy o Integralność Stworzenia. Światowy Dzień Babci i Dziadka będziemy obchodzić w Kościele w tym roku 25 lipca.

Reklama
Reklama

os, vaticannews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę