Nasze projekty

Papież o Iraku: okrucieństwo wywołuje łzy, zostawia bez słów

Papież przypomniał, że niewinni mieszkańcy miasta doświadczają "nazbyt długo okrutnej przemocy, tak muzułmanie jak i chrześcijanie", co "wstrząsnęło nim do głębi". Zapewnił także o swojej modlitwie w ich intencji

„Moje serce zapłakało na wieść, że tak wielu mieszkańców tego umiłowanego kraju zostało brutalnie zabitych, w tym wiele dzieci. Wyrazom mojej solidarności towarzyszy pewność, że modlitwa za Irak, nawet jeśli jest on tak srogo doświadczony, silnie i mocno utrwali go w nadziei, w podążaniu do przyszłości pełnej bezpieczeństwa, pojednania i pokoju” – powiedział papież i wezwał do cichej modlitwy, po której wszyscy zebrani odmówili modlitwę „Zdorwaś Maryjo”.

Reklama

W ostatnich dniach Mosul znalazł się w centrum ciężkich walk między wojskami rządowymi a terrorystami z Państwa Islamskiego, którzy zajęli miasto w 2014 roku i przekształcili je w warownię. Według doniesień mediów dżihadysci wykonują na dziesiątkach cywilów wyroki śmierci a ludność cierpi także z powodu toksycznych oparów wydobywających się z ruin zakładów chemicznych przetwórstwa siarki.

Reklama

Franciszek: dziś jest czas misji i odwagi!

Dziś jest czas misji i odwagi! – podkreślił Franciszek w rozważaniu podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego, odbywającego się pod hasłem: „Kościół misyjny, świadek miłosierdzia”.

Reklama

Franciszek nawiązując do Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza, w którym zastanawia się on nad swoim życiem apostoła całkowicie poświęconego misji wskazał na trzy okresy swej działalności: teraźniejszości, przeszłości i przyszłości podkreślając, że „misja Pawła okazuje się skuteczna, słuszna i wierna jedynie dzięki bliskości i mocy Pana, który uczynił go głosicielem Ewangelii wszystkim narodom”.

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego, odbywającego się pod hasłem: „Kościół misyjny, świadek miłosierdzia” papież podkreślił, że w św. Pawle wspólnota chrześcijańska odnajduje swój wzór, będąc przekonana, że jest to obecność Pana czyni skuteczną pracę apostolską i dzieło ewangelizacji.

Franciszek zaznaczył, że doświadczenie Apostoła Narodów przypomina nam, że musimy zaangażować się w działalność duszpasterską i misyjną wiedząc, że zależy ona z jednej strony od naszych wysiłków, a z drugiej strony jest darem łaski. „To Duch Święty sprawia, że misja Kościoła w świecie jest skuteczna” – powiedział.

„Dziś jest czasem misji i odwagi!” – zaznaczył papież zwracając uwagę, że jest to czas odwagi, chociaż posiadanie odwagi nie oznacza gwarancji sukcesu. „Potrzebna jest nam odwaga do walki, niekoniecznie aby zwyciężyć; aby głosić, choć niekoniecznie nawracać. Potrzebna jest nam odwaga być alternatywą dla świata, jednak nie stając się polemicznymi czy agresywnymi. Potrzebna jest nam odwaga aby otworzyć się na wszystkich, nie umniejszając jednak nigdy absolutności i wyjątkowości Chrystusa, jedynego zbawiciela wszystkich. Potrzebna jest nam odwaga, aby oprzeć się niedowiarstwu, nie staja się jednak aroganckimi” – mówił Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: „Niech Maryja Panna, wzór Kościoła „wychodzącego” i uległego Duchowi Świętemu, pomoże nam wszystkim być, na mocy naszego Chrztu, uczniami- misjonarzami aby zanieść orędzie zbawienia całej rodzinie ludzkiej”.


tom, st (KAI) / Watykan

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę