Nasze projekty

Papież mianował moderatorów Synodu dla Amazonii

Ojciec Święty mianował relatorem generalnym kard. Cláudio Hummesa OFM, zaś sekretarzami specjalnymi bp. Davida Martíneza De Aguirre Guinea OP oraz ks. Michaela Czernego SJ.

Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla regionu Amazonii będzie odbywało się od niedzieli 6 do niedzieli 27 października 2019 roku, a temat obrad został sformułowany jako: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”.

Relator generalny, 82-letni kardynał Cláudio Hummes, jest emerytowanym arcybiskupem São Paulo oraz przewodniczącym Panazjatyckiej Sieci Kościelnej (REPAM). Do jego zadań będzie należało przedstawienie relacji na początku synodu, aby ukazać temat do omówienia, zilustrować dokument roboczy i określić punkty, na których skupi się dyskusja. Przewodniczyć będzie także przygotowaniu Dokumentu Końcowego, który zostanie przedstawiony do zatwierdzenia przez ojców synodalnych.

Specjalni sekretarze to 49- letni bp David Martínez De Aguirre Guinea OP, hiszpański dominikanin, posługujący w Peru, który od 2015 roku jest wikariuszem apostolskim Puerto Maldonado w Peru. Drugim sekretarzem specjalnym został urodzony w Czechach 73-letni jezuita ks. Michael Czerny SJ, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Reklama
Reklama

Zadaniem sekretarzy specjalnych jest wspomaganie relatora generalnego we wszystkich jego funkcjach. Będą koordynować, pod jego kierunkiem, pracę ekspertów i dbać o opracowanie Dokumentu Końcowego Synodu dla Amazonii.

KAI/awo

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite