Nasze projekty

Gwardia szwajcarska ostatnia w tabeli

Gwardziści szwajcarscy chronią papieża, ale nie potrafią obronić swego pola karnego. Dowodem tego fakt, że w watykańskiej lidze piłkarskiej zajmują ostatnie miejsce.

„Nie mamy czasu na treningi” – skomentował wynik swojej piłkarskiej drużyny dowódcza Gwardii Szwajcarskiej Christoph Graf. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wprawdzie w drużynie grali młodzi zawodnicy, którzy wcześniej grali w klubach piłkarskich Szwajcarii, jednak program Roku Świętego nie pozwala im teraz na zajęcie się sobą i na intensywne treningi. „Skutek jest taki, że znaleźliśmy się na ostatnim miejscu tabeli” – tłumaczył dowódca gwardzistów.

W oficjalnej piłkarskiej lidze watykańskiej uczestniczy osiem drużyn, w których grają m.in. pracownicy Muzeów Watykańskich czy Poczty Watykańskiej.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).

Reklama

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Ochrona Domu św. Marty, w którym mieszka papież, sprawowana jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.


ts / Watykan

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę