Nasze projekty

Badacze czekają na otwarcie archiwum dotyczącego pontyfikatu Piusa XII

Archiwum Watykanu dotyczące pontyfikatu czcigodnego Piusa XII zostanie udostępnione do wglądu 2 marca, być może ukazując nowe informacje o działaniach papieża podczas II wojny światowej- donosi Catholic Herald

Watykańskie Archiwum Apostolskie, dawniej nazywane „archiwum tajnym”, jest urzędem, który przechowuje dokumenty i księgi o znaczeniu historycznym i kulturalnym dla Kościoła i dla świata. Od 1881 roku archiwum jest otwarte dla wykwalifikowanych badaczy na życzenie.

W 2019 roku papież Franciszek ogłosił, że od 2 marca 1939 roku dostęp do archiwum zostanie przedłużony do października 1959 roku, czyli do końca pontyfikatu Piusa XII. Archiwum zostanie otwarte 2 marca. .

Archiwum otrzymało prośby o dostęp od ponad 150 naukowców z całego świata, powiedział Pagano. Maksymalnie może wejść 60 osób dziennie. Historycy proszą o dostęp do archiwum, aby studiować wiele różnych okresów, nie tylko papiestwo Piusa XII. Wiele osób, zwłaszcza uczonych żydowskich, będzie zainteresowanych tym, co archiwum może ujawnić na temat pierwszej części papiestwa Piusa XII i jego działań w czasie II wojny światowej.

Reklama
Reklama

Wśród pierwszych badaczy, którzy otworzą archiwum 2 marca, będzie grupa z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Inni żydowscy naukowcy z Rzymu i poszczególnych uniwersytetów również zwrócili się z prośbą o dostęp. Krytycy oskarżyli Piusa XII o obojętność wobec losu narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, pomimo kilku już publicznych dokumentów, które pokazują systematyczne wysiłki papieża na rzecz pomocy Żydom we Włoszech.

🔹 PRZECZYTAJ: Dzięki Piusowi XII ocalało blisko milion Żydów

Jak powiedział 20 lutego bp Sergio Pagano, prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego, do badaczy należy zbadanie tych kwestii, które prawdopodobnie będą wymagały wielu lat „dokonania historycznego osądu”. 

Reklama
Reklama

Wierzymy, że nowe dokumenty, które otworzą się w różnych archiwach Stolicy Apostolskiej, lepiej wyjaśnią, pogłębią i kontekstualizują różne aspekty pontyfikatu Piusa XII. Poważny uczony powinien brać pod uwagę mniej więcej 10 lat studiów.

– stwierdził

Kiedy w 1967 r. otwierano sprawę beatyfikacji Piusa XII, św. Paweł VI utworzył komitet historyków, który badał życie i zachowanie jego poprzednika, zwłaszcza wydarzenia II wojny światowej. Praca komitetu zaowocowała opublikowaniem 11-tomowego zbioru dokumentów dotyczących papiestwa Piusa XII w tym burzliwym okresie.

Reklama

catholicherald.co.uk, ms/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite