Nasze projekty

Abp Gądecki o trzynastu relacjach z grup językowych i ich postulatach

Kolejny dzień Synodu Biskupów o młodzieży upłynął pod hasłem podsumowań obrad w grupach językowych. Relacjonujący go abp Stanisław Gądecki zwraca uwagę, że zależnie od reprezentowanych kontynentów spojrzenia na problemy młodzieży były różne.

„Każda relacja jest innego ducha, oddaje charakter poszczególnych kontynentów. Poruszane w nich kwestie dotyczą dokumentu roboczego Instrumentum laboris. W relacjach postulowane jest bardziej pozytywne spojrzenie na młodzież, traktowanie jej nie jako grupy pozostającej obok Kościoła, ile grupy przynależącej do Kościoła. Młodzież nie przypatruje się Kościołowi, ale stanowi część tej wielkiej rodziny jaką jest Kościół. Stąd też pragnienie, które często pojawiało się w dzisiejszych relacjach, aby Kościół przedstawiany był jako wielka rodzina, a także matka i nauczycielka” – stwierdził abp Stanisław Gądecki.

Niektóre z relacji miały bardziej formę narracyjną, inne w formie uwag. „Dotyczyły one przede wszystkim postulatów, aby Kościół był dzisiaj bardziej empatyczny, formujący, ale jednocześnie popierający różne ruchy i liturgie” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zauważył, że została także podkreślona misja zbawcza, dla jakiej został ustanowiony Kościół i w jakiej uczestniczą również ludzie młodzi. „Nie tylko młodzi ochrzczeni i bierzmowani, którzy są w Kościele, ale młodzi całego świata, różnych kultur i wierzeń. W tym kontekście zwrócono uwagę na formację duszpasterzy, którzy mieliby lepszy kontakt z młodzieżą za pomocą doskonalszej strategii pastoralnej. Jednocześnie podkreślano potrzebę edukacji młodych, prowadzącą do osobistego spotkania z Chrystusem w wierze, łasce, w byciu świadkiem Chrystusa, oraz do aktywnego uczestnictwa w budowania świata otwartego na rzeczywistości duchowe i ewangeliczne” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę