26-metrowy świerk na Placu Św. Piotra
Ponad 26 metrów wysokości ma świerk przywieziony na Plac św. Piotra przez mieszkańców płaskowyżu Asiago we włoskim regionie Veneto, który w tym roku będzie świąteczną ozdobą centralnego placu w Watykanie. Zarówno szopkę jak drzewko ofiarowały regiony, które dotknęły jakieś klęski.
Polub nas na Facebooku!
Uroczystość oficjalnego odsłonięcia watykańskiej szopki uświetnił występ orkiestry Żandarmerii Watykańskiej, przyszło też wiele osób. Tegoroczne symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.
Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.
Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.
ad, Vatican Insider, KAI/Stacja7