Nasze projekty

Zmarł ostatni świadek objawień w Beauraing

W wieku 92 lat zmarła 10 lutego Gilberte Degeimbre - ostatni z pięciorga świadków objawień maryjnych w Beauraing w Belgii. Matka Boża ukazała się tam 33 razy pięciorgu dzieci na przełomie lat 1932/33, kiedy w sąsiednich Niemczech do władzy dochodził Adolf Hitler

Maryja, która przedstawiła się dzieciom jako Matka Boża i Królowa Nieba, prosiła je o modlitwę i ofiary. Obiecała też, że sama nawróci grzeszników. Zdaniem prymasa Belgii abp. André Léonarda obietnica ta wciąż jeszcze się nie wypełniła.

 

Od 29 listopada 1932 do 3 stycznia następnego roku „Maryja ze złotym sercem” objawiła się tam 33 razy, przepowiadając dramat i okrucieństwa II wojny światowej oraz wzywając do modlitwy i nawrócenia. "Widzącymi" było pięcioro miejscowych dzieci: troje rodzeństwa Voisinów – Fernande, Gilberte i Albert oraz Andrée i Gilberte Degeimbre.

Reklama

Biała postać, w której dzieci rozpoznały Maryję, miała rozpostarte ramiona. Widać było Jej serce, którego barwa przypominała złoto. Przekazywała dzieciom przesłania, m.in.: „Nieustannie się módlcie”, „Nawrócę grzeszników”, „Jestem Niepokalaną Dziewicą”, „Jestem Matką Bożą, Królową Nieba” i „Niech przybywają tu pielgrzymki”.

I rzeczywiście dziś miejsce objawień – Aubépine koło Beauring stanowi narodowe sanktuarium Kościoła belgijskiego i ważny ośrodek pielgrzymkowy. Kompleks ten tworzą główna świątynia i krypta św. Jana, kościół Różańca Świętego i kościół wyższy.

Kościół uznał nadprzyrodzony charakter objawień w 1949 r. 18 maja 1985 miejsce to odwiedził Jan Paweł II w czasie swej podróży do krajów Beneluksu (11-21 maja 1985). 22 sierpnia 2013, na zakończenie uroczystych obchodów 80. rocznicy objawień, Stolica Apostolska nadała temu belgijskiemu sanktuarium rangę bazyliki mniejszej. W sprawowanej wówczas Eucharystii uczestniczyła wspomniana Gilberte Degeimbre.

Reklama

Dawna wioska, a obecnie miasteczko Beauraing (ok. 3 tys. mieszkańców) w prowincji Namur, tuż przy granicy z Francją, jest dziś wielkim ośrodkiem pielgrzymkowym, do którego co roku przybywa 250-300 tys. wiernych. W 1943 r. miejscowy biskup André-Marie Charue z Namur wydał dekret zatwierdzający kult Matki Bożej z Beauraing. W 1947 r. rozpoczęto budowę sanktuarium, zaś dwa lata bp Charue uznał nadprzyrodzony charakter objawień. W 1968 r. po rozbudowie, został oddany do użytku górny kościół wraz z wielką kryptą.

Główne uroczystości religijne odbywają się tam 15 oraz 21-22 sierpnia. Do sanktuarium prowadzi 19 dróg pątniczych. Od 2007 przybywają tam grupy Odnowy w Duchu Świętym, organizowane są tu tridua modlitewne i rekolekcje. Gromadzą się tam m.in. grupy chorych i rodziny ze wspólnoty Emmanuel. Zdarzają się również cudowne uzdrowienia za przyczyną Matki Bożej.


kg (KAI/RV) / Beauring

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę