Nasze projekty

Zmarł wybitny francuski dziennikarz Henri Tincq

Nie żyje wybitny francuski dziennikarz katolicki Henri Tincq. Miał 74 lata. Od 1972 r. pracował w katolickim dzienniku „La Croix”, a następnie przeszedł do „Le Monde”, gdzie zajmował się tematyką religijną w latach 1985-2008. Zmarł 29 marca w wyniku zarażenia koronawirusem.

W pożegnalnym artykule w „Le Monde” napisano o nim, że był do głębi swych trzewi chrześcijaninem. Należał do grona „chrześcijan społecznych”, uformowanych w duchu Soboru Watykańskiego II oraz zaangażowania Kościoła na rzecz ubogich i imigrantów. Był zaprzyjaźniony z kard. Jeanem-Marią Lustigerem i towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia. Ufało mu wielu innych hierarchów, dzięki czemu kościelne drzwi stały przed nim otworem. Krytyczny wobec Kościoła magazyn „Golias” nazwał go ironicznie „111 biskupem Francji”. Interesował go jednak nie tylko Kościół katolicki, ale także inne wyznania chrześcijańskie i inne religie.

Śledził z pasją „słoneczny pontyfikat Jana Pawła II, proboszcza świata, który przyczynił się do upadku komunizmu, działał na rzecz ponownego zjednoczenia Europy, bronił wolności i praw człowieka”. Po latach uznał jednak, że chory papież Polak był otoczony ludźmi, którzy „ukrywali przed nim wstydliwą rzeczywistość”, przez co nie uświadamiał sobie skali nadużyć seksualnych w Kościele. Zapoczątkowało to „swego rodzaju epokę lodowcową w Kościele na płaszczyźnie dyscyplinarnej, doktrynalnej i moralnej, czyniąc go mało przystosowanym do stawienia czoła dzisiejszym zawirowaniom”.

Tincq był autorem kilkunastu książek o tematyce religijnej, m.in. „Défis au pape du troisième millénaire” (Wyzwania dla papieża w trzecim tysiącleciu), „Les Génies du christianisme – Histoires de prophètes, de pécheurs et de saints” (Geniusze chrześcijaństwa – historie proroków, grzeszników i świętych), „Une France sans Dieu” (Francja bez Boga), „Ces papes qui ont fait l’histoire” (Papieże, którzy tworzyli historię), „Catholicisme; le retour des intégristes” (Katolicyzm – powrót integrystów), „Jean-Marie Lustiger; le cardinal prophète” (Jean-Marie Lustiger – kardynał-prorok) oraz encyklopedii religii „Larousse des religions”. W Polsce ukazała się jego książka „Katolicy”.

Reklama
Reklama

W ostatnich latach życia stawał się coraz bardziej krytyczny wobec Kościoła, czemu dał wyraz w swej książce z 2018 r. „La Grande Peur des catholiques de France” (Wielki strach francuskich katolików).

KAI/ kk

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite