Nasze projekty

Wzrasta popularność rowerowych pielgrzymek do Fatimy

W roku stulecia objawień maryjnych w Fatimie znacząco wzrosła liczba pielgrzymów docierających do tej portugalskiej miejscowości rowerami. Wprawdzie władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej nie rejestrują wizyt pielgrzymów indywidualnych, ale odnotowują przybycie osób, które dotarły do Fatimy po długiej pielgrzymce na jednośladzie. Wśród pątników, którzy w tym roku przybyli tam na rowerach, było m.in. kilku polskich duchownych.

Jednym z najbardziej niespodziewanych pielgrzymów w Fatimie był 63-letni rolnik z Holandii Henk Goes. 4 maja wyjechał on z gospodarstwa rolnego, które wraz z rodziną prowadzi koło Utrechtu. Wsiadł na rower i bez żadnego szczegółowego planu postanowił dojechać do Fatimy, odwiedzając po drodze inne europejskie sanktuaria. Podczas trwającej nieco ponad trzy tygodnie pielgrzymki „zaliczył” m.in. Lourdes, Burgos i Santiago de Compostela. 31 maja dojechał do celu – ujawniła Catia Filipe z biura prasowego sanktuarium. Dodała, że zapytany o główny motyw podróży Holender wyznał, że “przybył do Fatimy, aby modlić się i spotkać Boga”.

Z kolei 13 sierpnia do Fatimy dotarł na rowerze brytyjski ksiądz Les Whittaker, proboszcz kościoła pw. Matki Boskiej i św. Piotra w East Grinstead, w hrabstwie West Sussex. Aby uczcić stulecie objawień, przejechał on na jednośladzie 2400 km.

Reklama
Reklama

Ks. Whittaker w przeszłości pokonywał już w Europie znaczne odcinki na rowerze. W 2007 r. przemierzył 800 km w hołdzie nienarodzonym dzieciom, a w trzy lata później pokonał dystans 1770 km dla uczczenia św. Maksymiliana Kolbego i ofiar Holokaustu. Podczas swoich podróży duchownemu udało się zebrać na rzecz obrony życia 1700 funtów.

Reklama
Reklama

Na blisko cztery miesiące przed zakończeniem roku jubileuszowego w Fatimie wiadomo już, że odwiedzi ją w 2017 rekordowa liczba pielgrzymów. Miejscowi samorządowcy twierdzą, że może być ich łącznie ponad 8 mln.


mz (KAI/RR/AE/FleP) / Fatima

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite