Nasze projekty

Więźniowie malują paschały. „Chrystus wskazuje drogę do prawdziwej wolności”

Więźniowie z Palino, niedaleko Rzymu, malują ręcznie paschały przeznaczone do kaplic we włoskich zakładach karnych. "Chrystus jest światłem, tylko on wskazuje drogę do prawdziwej wolności, zrywa kajdany zła" - mówi twórca inicjatywy "Światło Wolności".

Malowanie paschałów to element szerszego programu włoskiego więziennictwa, który ma na celu resocjalizację przez sztukę. W całości został oparty na społecznym nauczaniu Kościoła. To zaledwie drobny element procesu reintegracji ze społeczeństwem, ale bardzo istotny. Język sztuki uczy wrażliwości i dostrzegania własnych uczuć – powiedział ks. Raffaele Grimaldi, inspektor generalny włoskich kapelanów więziennych i twórca inicjatywy.

Zaznacza, że paschały jako element do dekoracji, zostały wybrane nieprzypadkowo. Wybraliśmy je, aby zaznaczyć, że to Chrystus jest światłem, tylko on wskazuje drogę do prawdziwej wolności, zrywa kajdany zła i podnosi tych, którzy upadli, przywraca ludzkości spowitej ciemnością światło miłosierdzia i czułości – powiedział ks. Grimaldi.

Jego zdaniem, kara pozbawienia wolności nie może ograniczać się jedynie do odizolowania jednostki od społeczeństwa, ale musi mieć także aspekt pozytywny.

Reklama
Reklama

Nasz projekt ma walor naprawczy, pomaga leczyć zranienia więźniów, wypełnia pustkę, która często w nich tkwi. Nawet w czasie pandemii nie możemy zignorować świata, w którym ludzie płacą za swój błąd i odbywają karę. Świat musi być bardziej ludzki – powiedział kapelan.

ZOBACZ TEŻ: Były ofiarami epidemii eboli. Włoskie zakonnice kandydatkami na ołtarze

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite