Nasze projekty

„Wieczna Notre-Dame”. Nietypowe zwiedzanie katedry w Paryżu

Z racji trwającej odbudowy katedry Notre-Dame w Paryżu, od 15 stycznia tę niezwykłą świątynię można zwiedzić wirtualnie. Podczas 45-minutowej opowieści o katedrze można "podejść" do witraży czy "wspiąć się" na dzwonnicę.

Fot. AMACLIO PRODUCTIONS/YouTube

Zwiedzanie odbywa się w Espace Grande Arche w podparyskiej dzielnicy La Défense. Wirtualna wycieczka po katedrze Notre-Dame, zatytułowana „Eternelle Notre-Dame” (Wieczna Notre-Dame) to podróż po różnych epokach i historii świątyni – od średniowiecza do dziś.

Spacer po dębowej belce

Zwiedzający są wyposażeni w gogle VR i przemierzają odtworzoną cyfrowo budowlę i jej otoczenie. Towarzyszy im przewodnik – hologramowy budowniczy. 45-minutowe zwiedzanie daje możliwość poznania i prześledzenia historii paryskiej katedry, odkrywając wydarzenia i postacie historyczne, które ją naznaczyły, m.in. jej architekta Eugène’a Viollet-le-Duca.

Dzięki nowoczesnej technologii w czasie zwiedzania można „wspiąć się” na dzwonnicę, „przejść” po dębowej belce, zbliżyć do witraży i docierać na ruchomej platformie do różnych części budowli. Dzięki realizmowi wiernie odtworzonej katedry, wielu zwiedzających z lękiem wysokości mogą chwilami poczuć się niepewnie! Miałem trochę zawrotów głowy – przyznał biskup Eric Aumonier opowiadając o swoich wrażeniach z wirtualnego zwiedzania katedry.

Reklama

Wsparcie odbudowy katedry Notre-Dame

Pomysł na wirtualną wycieczkę po katedrze został zainicjowany i sfinansowany przez operatora Orange, we współpracy z władzami Paryża, diecezją paryską i instytucją publiczną odpowiedzialną za konserwację i restaurację katedry, która ucierpiała w pożarze w kwietniu w 2019 roku.

Część ceny biletu (dokładnie 30%) zostanie przekazana na remont i na finansowanie odbudowy wnętrza katedry. Wystawa „Eternelle Notre-Dame” będzie można zobaczyć wiosną w Conciergerie (na wyspie de la Cité), następnie jesienią w podziemiach pod dziedzińcem katedry, w późniejszym terminie będzie prezentowana w całej Francji, Europie i na całym świecie.

ifrancja.fr,wnp.pl/PAP,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę