W Belgii przegłosowano eutanazję dla dzieci

Od dziś belgijskie dzieci, które chcą popełnić samobójstwo, mogą liczyć na pomoc lekarzy. Wystarczy, że są nieuleczalnie chore, a ich choroba prowadzi do nieuniknionej śmierci w krótkim czasie. Wczoraj wieczorem niższa izba parlamentu przegłosowała zdecydowaną większością głosów (86 za, 44 przeciw, 12 wstrzymało się od głosowania) eutanazję dla nieletnich.

Podobne prawo istnieje już w Holandii. Tam granicę wieku ustalono na 12 lat. W Belgii granica jest płynna. Mówi się jedynie o umiejętności rozeznania. Z pierwotnego projektu prawa usunięto cierpienia psychiczne jako wystarczający powód do eutanazji. Tym eutanazja nieletnich różnić się będzie od eutanazji dorosłych, która w tym kraju jest legalna od 2002 r. Według oficjalnych statystyk już 2 procent zgonów w Belgii to wynik eutanazji.

 

Rozszerzenie legalizacji eutanazji na dzieci jest wykroczeniem przeciw zakazowi zabijania, stanowiącemu podstawą naszej ludzkiej społeczności – stwierdzili biskupi Belgii, po przegłosowaniu przez Izbę Reprezentantów eutanazji dla nieletnich, bez limitu wieku. Wyrazili jednocześnie obawę, że ta decyzja może prowadzić do poszerzenia eutanazji na kolejne kategorie osób chorych.

Reklama
Reklama

 

W opublikowanym w Brukseli komunikacie episkopat wyraził ubolewanie, że izba niższa parlamentu przyjęła ustawę, którą wielu ekspertów uznaje za niepotrzebną i obarczoną wieloma wadami. Podziela opinię tych osób, które w debacie na temat eutanazji na podstawie swego doświadczenia i wiedzy jednoznacznie opowiedzieli się przeciw tej ustawie. Biskupi w pełni popierają prawa dziecka, wśród których najbardziej podstawowe jest prawo do miłości i szacunku. Jednakże prawo dziecka, by domagać się dla siebie śmierci to krok zbyteczny.

 

Reklama
Reklama

„Mamy do czynienia z wykroczeniem przeciw zakazowi zabijania, stanowiącemu podstawą naszej ludzkiej społeczności”- czytamy w oświadczeniu belgijskiego episkopatu.

Biskupi wyrażają obawę, że ta nowa ustawa otworzy na oścież drzwi ku kolejnemu poszerzeniu eutanazji na osoby niepełnosprawne, osoby cierpiące na demencję, na psychicznie chorych lub tych, którzy są zmęczeni życiem. Nalegają, aby czyniono wszystko co w ludzkiej mocy, żeby maksymalnie zwalczać ból i cierpienie oraz aby wszyscy, którzy towarzyszą ludziom chorym i cierpiącym zarówno zawodowo czy też jako wolontariusze byli wspierani w sposób optymalny.

 

Reklama

st,RV / Bruksela

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę