Nasze projekty

Tysiące pielgrzymów na obchodach 40. rocznicy pierwszych objawień Matki Bożej w Medjugorie

„Bóg nie przestaje troszczyć się o ten świat” - mówił o. Miljenko Šteko, prowincjał franciszkanów w Hercegowinie, podczas głównych uroczystości w Medjugorie. Wśród wielu tysięcy pielgrzymów z różnych krajów nie zabrakło także Polaków z biało-czerwonymi flagami.

fot. Cathopic

Rozpoczynając 25 czerwca wieczorem centralną Mszę św., o. Miljenko Šteko przekazał pozdrowienia od wizytatora apostolskiego parafii w Medjugoriu, abp. Henryka Hosera, który powraca do zdrowia po koronawirusie i związanych z nim komplikacjach, a „swe cierpienia ofiaruje za Medjugorie”.

„Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”

W homilii o. Šteko, pracujący w tej parafii od 2007 roku, wyraził wdzięczność za doświadczenie tego, że Kościół jest boski i ludzki ze swej natury, złożony z rzeczywistości widzialnej i niewidzialnej. Dziękując wizjonerom, odniósł do nich słowa z Dziejów Apostolskich: nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli.

Franciszkanin zwrócił uwagę, że nie ma dziś na świecie kraju, w którym nie mówi się o Medjugoriu, skąd rozlega się „proroczy głos” wzywający do nawrócenia ludzkość, która „przekroczyła wszelką miarę w obrażaniu Boga”. Ale „Bóg nie przestaje troszczyć się o ten świat” i wysyła swoich posłańców, by przypominali, że celem życia i ostatecznego szczęścia człowieka jest niebo. Aniołowie, Maryja i święci nie przychodzą więc na własną rękę, lecz dlatego, że Bóg ich posyła. Jednak – jak przypomniał o. Šteko – autorytet objawień prywatnych różni się od autorytetu objawienia publicznego, które jesteśmy zobowiązani przyjąć.

Reklama

Miejsce całkowicie podporządkowane nauczaniu Kościoła

Duchowny zapewnił, że „zjawisko Medjugoria jest całkowicie podporządkowane nauczaniu Kościoła”, a miejsce to jest ośrodkiem maryjnym i chrystologicznym, łączącym Chrystusa, Maryję, Kościół i papieża.

W czterdziestą rocznicę „wytrwałej troski Matki Bożej” o. Šteko przypomniał, że liczba 40 w Biblii oznacza „ludzką miarę”, a więc dojrzałość. Kończąc zwrócił się do Maryi słowami: „Uczyń serca nasze według serca Twego i Twojego Syna. I pozostań z nami aż do końca świata”.

Na zakończenie Mszy odśpiewano dziękczynne „Te Deum”, a po błogosławieństwie – odmówiono „Magnificat” wraz z dwojgiem spośród wizjonerów: Mariją Pavlović i Ivanem Dragiceviciem. Przez noc trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Co wydarzyło się w Medjugorie 40 lat temu?

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 roku objawień Matki Bożej. 40 lat temu szóstka dzieci mieszkających w bośniackiej wsi Medjugorje wyszła z domu, by zapędzić zwierzęta do zagród. Kiedy wyszły na wzgórze Podbrdo, ukazała się im Matka Boża. Dzieci wystraszyły się Jasnej Pani i szybko uciekły do swoich domów. Na drugi dzień znów wyszły na wzgórze i tam oczom Mirjany, Ivanki, Vicki, Ivana, Mariji i Jaskova ukazała się Maryja, którą dzieci nazwały “Gospą” – po chorwacku “Pani”.
Pani przedstawiła się dzieciom jako “Błogosławiona Maryja Dziewica”.

Obecnie spośród widzących Vicka, Ivan i Marija mają objawienia codziennie. Pozostała trójka: Jakov, Ivanka i Mirjana mają objawienia raz do roku. Z objawieniami związane są orędzia – krótkie wezwania Matki Bożej do przyjęcia zbawienia danego w Chrystusie, pogłębienia wiary w Boga i do pełniejszego zjednoczenia z Jezusem. Maryja w orędziach podkreśla to, co jest istotne dla katolicyzmu i jego duchowości: modlitwa, post, Msza święta, różaniec, Pismo Święte, nawrócenie i przebaczenie, spowiedź, kapłaństwo i sakramenty, obecność Ducha Świętego w życiu każdego chrześcijanina.

Reklama

Nieuznane objawienia?

Autentyczność objawień nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020), a także konferencja episkopatu ówczesnej Jugosławii.

Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Według przecieków medialnych, jej raport sugeruje uznanie tylko siedmiu pierwszych dni objawień, wspólnych wszystkim wizjonerom.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medjugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medjugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

Papież Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medjugoria, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 roku po raz pierwszy napisał list do uczestników tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Młodych. Jednak kościół parafialny w Medjugoriu nadal nie ma statusu sanktuarium. Mimo to przed pandemią przybywały tam nawet 3 mln pielgrzymów rocznie.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę